Sanayi sitesinde çalışan çocuk işçilerin çalışma koşulları ve istismara bakışı
Analysis of children working conditions and abuse outlook in the industrial area
  1. Tez No: 282534
  2. Yazar: GÜLCİHAN ARKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, sanayi sitesinde çalışan çocuk işçilerin çalışma koşulları ve istismara uğrama durumlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 72 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programında değerlendirilmiş, istatistiksel analizler kullanılmıştır. Araştırmaya kapsamına alınan bireylerin %33.3'ü 18 yaşında, %98.4'ünün erkek, %78.7'sinin ilköğretim mezunu, %59.8'inin çekirdek aileye mensup olduğu ve %39.8'inin 4-5 kardeşi olduğu bunların %49.4'ünün çalıştığı belirlenmiştir. Araştırma katılanların annelerinin %44.2'sinin 45 yaş üzerinde olduğu, ailelerinin %77.5'inin, katılanın %74.3'ünün kötü alışkanlığı olmadığı tespit edilmiştir. Katılanların %10.4'ü kötü alışkanlığını arkadaş ortamı-sokakta edindiğini söylemiştir. Araştırmaya katılanların %32.9'unun oto-tamirinde çalıştığı, %87.6'sının çıraklık okuluna gittiği, gidenlerden %78.7'sinin haftada 10 saat ders aldığı; Katılanların %58.6'sının çalışmanın okul eğitimini engellediğini söylediği belirlenmiştir. Araştırmaya katılanların %82.3'ünün 9-12 saat çalıştığı, %77.5'inin yıllık izin kullanmadığı, %74.7'sinin işte bir öğün yemek yediğini, %66.7'si işi öğrenmek için çalıştığını söylemiştir. Araştırma katılanların %68.7'si haftalık 55-100 TL kazandığı, %57'sinin fazla mesai yaptığı, %78.3'ünün işyerinde sağlık güvencesi olmadığı belirlenmiştir. Katılanların %86.7'sinin işyerinde istismara uğramadığı, %85.5'inin ilgisiz bırakılıp ihmal edilmediği belirlenmiştir. Yapılan analizlerde, yaş ile çıraklık sözleşmesi imzalama, eğitim durumu ile günlük çalışma saatleri arasında istatistiksel tam ilişki (p=0.00) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been realised as definitive to analyse the working conditions and abuse status of children in the industrial area. In the study, a questionnaire consisting of 72 questions has been utilised to gather data. The data have been evaluated with the package program SPSS and statistical analysis has been used. Among the individuals included in the scope of the study, 33.3% are 18 years old, 98.4% male, 78.7% graduates of elementary school, 59.8% members of nuclear family and 39.8% have 4-5 siblings of whom 49.4% work. Among the participants it has been determined that 44.2% of their mothers are over 45 years old, 77.5% of the families and 74.3% of the participants do not have any bad habits. 10.4% of the participants stated that they acquired bad habits from friends and street environment. It has been determined that 32.9% of individuals work in mechanics?, 87.6% attended apprenticeship school, 78.7% of whom took 10 hours of course; 58.6% stated that working was an obstacle for education.82.3% of the participants said that they worked 9-12 hours a day, 77.5% did not use their leaves, 74.7% ate one meal and 66.7% were working to learn the profession. It has been established that 68.7% of the participants earn 55-100 TL a week, 57% work overtime, 78.3% do not have health insurance.86.7% of the participants have been determined to be not abused and 85.5% have not been neglected. It has been found out that between age and signing of apprenticeship contract and between education level and daily work hours, there is a complete statistical relationship (p=0.00).