Kronik lenfositik lösemi hastalarının genel klinik değerlendirilmesi
General clinical evaluation of the chronic lymphocytic leukemia
  1. Tez No: 282565
  2. Yazar: VAHİT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: KLL ogun B lenfositlerin periferik kan, kemik iliği ve lenfoid dokularda anormal birikimiyle karekterize hematolojik malignitedir. Çalışmamızda 2000-2011 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloj Bilim Dalı tarafından takip edilen 114 hastanın demografik verileri, tedavi endikasyonları, tedavi yanıtları ve total sağ kalım analizlerinin yapılması amaçlandı.YÖNTEMLER: KLL tanısıyla takip edilen 114 hastanın verileri geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastalara KLL tanısı Ulusal Kanser Enstitüsü Çalışma Grubu kriterlerine uygun olarak konuldu. Hastaların tedavi endikasyonları ve tedaviye yanıtları da yine bu kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirildi.SONUÇLAR: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı tarafından takip edilen 114 hasta dahil edildi. Hastaların 60'ı erkek(%52,6), 54'ü kadındı(%47,4). Yaşları 28-87 arasında ve ortalama 68,24 olarak saptandı. 61 hasta tedavisiz izlenirken 53 hasta tedavi aldı. Tedavi alan hasta sayısının Rai orta risk grubu veya Binet evre B'de yoğunlaştığı görüldü. Tanıdan ilk tedaviye kadar geçen süre ortalama 15,57 ay idi. İlk sıra kemoterapide en sık klorambusil kullanıldı(%62) ve ilk sırada en sık sistemik semptom nedeniyle kemoterapi başlandı. Hastaların ilk sıra kemoterapi sonrası yapılan değerlendirmelerinde 40 hastada kısmi yanıt, 5 tam yanıt, 7 stabil hastalık ve 1 hastada progresyon izlendi ve progresyonsuz sağ kalım ortalaması 18 ay olarak bulundu. 25 hasta ikinci sıra kemoterapi aldı. Bu hastalarda kemoterapi sonrası 1 hastada tam yanıt, 20 kısmi yanıt ve 1 hastada stabil hastalık yanıtı elde edildi. 3 hastada progresyon saptandı. İkinci sıra kemoterapinin progresyonsuz sağ kalım ortalaması 6,23 ay olarak hesaplandı. 6 hastaya üçüncü sıra kemoterapi verildi ve üçüncü sıra kemoterapinin progresyonsuz sağ kalım ortalaması 5,5 ay idi. Çalışma sonunda 114 hastanın ortalama toplam sağ kalım süreleri 92,8 ay olarak hesaplandı. 10 hastada otoimmun hemolitik anemi, 12 hastada immun trombositopeni izlenirken bu hastaların 6'sında Evans sendromu saptandı. 12 hastada ise ikinci bir kanser izlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: CLL is a hematologic malignancy characterized by abnormal accumulation of mature B lymphocytes in periferal blood, bone marrow and lenfoid tissues. Demographic features, treatment endications, responds to treatment of 114 patients observed in years of 2000-2011 on hematology department of Dokuz Eylül University Medical Faculty have been analized in our study.METHODS: Features of 114 CLL patients were evaluated retrospectively. National Cancer Institude Working Groupe criteria were accepted for disease diagnosis. Also treatment endications and respons to treatment were evaluated according to these criteria.RESULTS: 114 patients observed by hematology department of Dokuz Eylül University Medical Faculty were included in the study. In total 60 patients were male(%52,6) and 54 patients were female(%47,4). They were between the ages of 28 and 87; the average age was 68,24. While 61 patients were being observed without treatment, 53 patients were under medical treatment. The number of the patients under treatment was found out to be increased on Rai medium risk group or Binet stage B. The therapy free survival time was 15,57 months in average. Chlorambucil was the most prefered drug on the first line therapy(%62) and the most frequent treatment endication was systemic symptom. In the evaluation which was held at the end of the patients first line chemotherapy; partial remission for 40 patients, complete remission for 5 patients, stable disease for 7 patients and progression for 1 patient was observed. Also progression free survival time was found to be 18 months. 25 patients have second line therapy. At the end of chemotherapy for those patients; complete remission for 1 patient, partial remission for 20 patients, stable disease for 1 patient was observed and there was progression in 3 patients. The progression free survival average of the second line therapy was 6,23 months. On the other side; the third line therapy was given to 6 patients and the progression free survival average of the third line therapy was 5,5 months. At the end of the study overall survival of 114 patients was 92,8 months in average. It was seen that 10 patients had autoimmune hemolytic anemia, 12 patients had immune thrombocytopenic purpura and 6 of them had Evans Syndrome. Also there was second malignancy on 12 patients. For the patients who has positiveness of CD38, autoimmune hemolytic anemia and immune thrombocytic purpura, overall survival time was shorter.