Displastik nevüslerde atipi ve dermal fibroplazi ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of the grade of cytologic atypia in dysplastic nevi and it?s relationship with dermal fibroplasia
  1. Tez No: 282564
  2. Yazar: AHMET BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU LEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç ve hipotez: Malign melanomun kesin nedeni bilinmemesine karşın çalışmalarda DN varlığı melanom riskini artıran önemli bir faktör olarak tanımlanmaktadır. Araştırıcılar, displastik nevüsleri yapısal ve sitolojik özelliklerine göre derecelendirmeyi önermektedir. Genellikle yapısal ve sitolojik atipi derecelendirmeleri arasında önemli ölçüde korelasyon izlenmektedir. DN'lerdeki dermal fibroplazi konsantrik ve lamellar fibroplazi şeklinde olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı displastik nevüslerde yapısal ve sitolojik atipi derecesini belirlemek ve bu atipinin dermal fibroplazi ile ilişkisini araştırmaktır.Gereç ve yöntem: 2003-2008 yılları arasında displastik nevüs tanısı alan 71 hastaya ait, 93 adet parafin blok bu çalışmanın gerecidir. Bloklardan hazırlanan , 4µm kalınlıkta, hematoksilen & eosin (H&E) boyalı kesitler ışık mikroskobunda incelenerek, yapısal ve sitolojik özelliklerine göre atipileri derecelendirilmiştir. Bu derecelendirmede, aşağıdaki özelliklerin intraepidermal ya da bileşke komponette varlığı ya da yokluğu kaydedilmiştir. (1) Yapısal; sınırlanım, simetri, nestlerin kohezyonu, suprabazal melanositler, konfluens ve tek hücreli proliferasyon, (2) Melanosit sitolojisi; yuvarlak / ökromatik nükleus, nükleer genişleme, hücre büyümesi ve nükleol belirginliği. Her bir kritere 0 ya da 1 değeri verilmiştir. Yapısal ve sitoloji toplam skoru her olgu için elde edilmiştir. Kesitlere Masson Trikrom histokimyasal boyaması uygulanmış ve semikantitatif olarak değerlendirilerek fibroplazi var (1) ya da (0) şeklinde skorlanmıştır.Bulgular: Çalışma kapsamına alınan 71 olgunun tanı sırasındaki yaşları 12 ile 75 yıl arasında değişmekte olup, ortanca değeri 33.62'dir. Olguların 32'si kadın (%45.1), 39'u ise erkektir (%54.9). Lezyonlar 71 hastaya ait 93 adet (33 adet bileşke ve 60 adet bileşik) nevüsten oluşmaktadır. Olgular yapısal atipi derecesine göre, 28 olgu (%30.1) hafif derecede, 48 olgu (%51.6) orta derecede ve 17 olgu (%18.3) şiddetli derecede yapısal atipili olarak skorlanmıştır. Sitolojik atipi derecesine göre 9 olgu (%9.7) hafif derecede, 28 olgu (%30.1) orta derecede ve 56 olgu (%60.2) şiddetli derecede sitolojik atipiye sahiptir. Yapısal ve sitolojik atipi derecesi arasında anlamlı korelasyon izlenmiştir (r=0.084).Hafif yapısal atipili 6 olguda (%21.4), orta derecede yapısal atipili 31 olguda (%64.6), şiddetli derecede yapısal atipili 12 olguda (%70.6) , hafif sitolojik atipili 1 olguda (%11.1), orta derecede sitolojik atipili 10 olguda (%35.7) ve şiddetli derecede sitolojik atipili 10 olguda (%67.9) dermal fibroplazi saptanmıştır. Sitolojik ve yapısal atipi derecesi ile fibroplazi varlığı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.Sonuç: Displastik nevüsler yapısal ve sitolojik atipi ile karakterize olup, bu özellikleri nedeniyle morfolojik ve biyolojik olarak banal melanositik nevüslerle melanomlar arasındadır. Çalışmamızda displastik nevüslerde yapısal ve sitolojik atipi derecesi arttıkça dermal fibroplazi varlığında anlamlı artış saptadık. Displastik nevüslerdeki stromal değişikliklerin histokimyasal yöntemlerle saptanması ve derecelendirilmesi, DN'lerin diğer banal nevüslerden ayrımında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim and hypothesis: The exact cause of melanoma is unknown, despite many studies showed the existence of melanocytic dysplastic nevi as an important factor in increasing the risk of melanoma. İnvestigators suggested that dysplastic nevi should be graded with architectural and cytologic features. Generally there is a significant correlation between architectural and cytologic degree in different groups of patients.Dermal fibroplasia in DN can be in concentric or lamellar form. In our study we aim to describe architectural and cytologic degree of atypia and to evaluate the relationship between this atypia and dermalfibroplasiaMaterials and methods: Ninety three biopsies obtained from 71 patient who were diagnosed between 2003-2008 as dysplastic nevi are included in this study. Four ?m thick H&E stained slides were prepared from paraffin blocks were evaluated by light microscopy and were graded according to architectural and cytologic features. In this grading the following features were recorded in the presence or absence of intraepidermal or junctional component. (1) Architecture: circumscription, symmetry, cohesiveness of nests, suprabasal melanocytes, confluence, and single-cell proliferation; (2) Cytology of melanocytes: round/euchromatic nuclei, nuclear enlargement, cell enlargement, and prominent nucleoli. Each criterion was given a value of 0 or 1, and a summation score was obtained for both architecture and cytology in each case. Masson Trichrome stain has been applied to the tissue sections and a semiquantitative evaluation of fibroplasia was performed and scored as positive (1) or negative (0).Results: The study included 71 patients from the ages at diagnosis ranged from 12 to 75 years, and median is 33.62 . Of the cases, 32 (45.1 %) were female patients, while 39 (54.9 %) were male. Lesions are composed of 93 nevi of 71 patients ( 33 junctional and 60 compound nevi).The cases of 28 patients by the degree of architectural atypia (30.1%) mild, 48 cases (51.6%) moderate and 17 cases (18.3%) were scored as severe architectural atypia. The degree of cytologic atypia in 9 cases (9.7%) mild, 28 cases (30.1%) moderate and 56 cases (60.2%) severely atypical cytologic features. There was a significant correlation between the degree of architectural and cytological atypia (r = 0.084). Slight architectural atypia in 6 cases (21.4%), moderate architectural atypia 31 cases (64.6%), severe architectural atypia in 12 cases (70.6%), mild cytologic atypia 1 case (11.1%), moderate cytologic atypia 10 cases (% 35.7) and severe cytologic atypia 10 cases (67.9%) had dermal fibroplasia. A significant relationship was found between the presence of fibroplasia and the degree of cytologic and architectural atypia.Conclusion: Dysplastic nevi is characterized by architectural and cytological atypia histologicaly and because of this features, morphologically and biologically they are between the common melanocytic nevi and melanoma. As the architectural and cytological atypia degree increases in dysplastic nevi in our study, we found a significant increase in the presence of dermal fibroplasia. Detection and grading of stromal changes in dysplastic nevi by histo-chemical methods, may be helpful to distinguish DN?s from other banal nevi.