Uzaktan ölçüm için Zigbee mimarisi kullanan sistem tasarımı
Design of a Zigbee architecture for telemetering
  1. Tez No: 282571
  2. Yazar: EMRE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. A. HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tezin ilk bölümünde; kablosuz bir haberleşme sistemi olan ZigBee sistemi incelenerek, ZigBee haberleşme sistemiyle yapılan uygulamalar araştırılmıştır.İkinci bölümde ise; uzaktan ölçüm (telemetri) teknikleri incelenerek merkezi bir sistemle elektrik, doğalgaz ve benzeri sayaçların okunmasına yönelik literatür taraması yapılmıştır.Tasarım bölümünde ise; mevcut durumda kullanılmakta olan sayaç okuma tekniklerine alternatif olabilecek, ZigBee teknolojisi ve kablosuz sensör networkleri temeline dayanan kablosuz bir otomatik Ölçüm Sistemi (AMR) sunulmuştur. Bahsi geçen AMR sistemine örnek olarak binalardaki su sayaçları seçilmiş ve sayaçlardaki tüketim değerlerini okuyup merkezi sisteme aktaran kablosuz otomatik ölçüm sistemi ZigBee kullanılarak tasarlanmıştır. Bu sistem, hem ölçümün hem de faturalandırmanın daha kolay ve daha doğru yapılmasına olanak verecektir. Bununla birlikte sayaç okumak için insan faktörüne gerek kalmayacak bu şekilde iş gücü ihtiyacı ve diğer maliyetler azalacaktır. Bu fayda son kullanıcıya da indirim olarak yansıyacaktır. Aynı zamanda, bilgilerin hızlı aktarımı ile faturalandırma işlemi daha hızlı ve hatasız yapılacağından servis kalitesi de artmış olacaktır. Ayrıca sayaçlarla eş zamanlı iletişim kurulduğu için, cihazlarda oluşan değişiklikler anında takip edilerek arıza ve benzeri sorunlar hızlıca giderilebilecektir.Son olarak da; dış saldırılara açık olan kablosuz ZigBee haberleşme sisteminin güvenliği incelenip, tasarımdaki güvenlik açıklıklarına yönelik çözümler üretilmiştir
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, the ZigBee wireless communication system has been analyzed and its applications using this communication system have been investigated.In the second part, literature review related to centralized meter reading such as electricity and gas meters has been done by analyzing remote measurement (telemetry) techniques.In the design part of the thesis, an Automatic Meter Reading (AMR) has been presented which is based on ZigBee technology and wireless sensor networks as an alternative to the existing meter reading techniques. As an example to AMR system the water metering has been chosen and wireless automatic measurement system has been designed with ZigBee which reads and transfers the consumption data to a central system. This system will help to make the measurement and billing easier and more accurate. Additionally, by using this system there will be no need to human power to read the meters and the other costs will be cut automatically. This reduction in the costs will reverberate to the consumers as a discount on their bills. Moreover, by using this system the data transfer will be faster therefore the billing process will be faster and more accurate and as a result of this the service quality will enhance. Also there will be a simultaneous communication between the meters and the problems will be solved faster by tracking these devices.In conclusion section, the security of the ZigBee wireless communication system has been investigated. Solutions have been generated for security gaps and vulnerabilities of ZigBee which is open to exterior attacks.