Peyzaj düzenlemelerinde bitkilendirme ile aydınlatmanın uyumunu sağlayacak tasarım stratejileri üzerine araştırmalar
Studies on design strategies for conformity of planting design with landscape lighting
  1. Tez No: 282603
  2. Yazar: BURÇİN CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AYAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dış mekan odaları insanoğlunun her türlü sosyal, fiziksel ve rekreatif gereksinimlerini karşılayan yeşil alanlardır. Planlı ve dengeli bir aydınlatma sistemi, gündüz saatlerinde yoğun olarak kullanılan bu alanların gece saatlerinde de etkin bir biçimde kullanılabilmesine olanak tanır. Bir aydınlatma tasarımı güvenliği sağlamanın yanı sıra mekanın peyzajına gün ışığından farklı bir yorum katar ve çekicilik kazandırır. Ancak bu görevleri yerine getirirken de bitkisel tasarım ile aydınlatma tasarımının uyumlu ve dengeli olması önemlidir.Bu çalışmanın amacı dış mekanlarda bitkisel kompozisyon ile aydınlatma tekniklerinin ve her iki bileşenin uyumunu sağlayacak tasarım stratejilerinin irdelenmesidir. Bu nedenle tez çalısmaşı, genel aydınlatma bilgilerini; aydınlatma kaynakları ve armatür tiplerini; dis aydınlatmanın amacı ve dışmekan olarak tabir edilen yol, park, otopark, meydan gibi alanların aydınlatma ilkeleri; dış aydınlatmada kullanılan aydınlatma tekniklerini; bitkilerin sahip olduğu fiziksel özellikler ile aydınlatma tekniklerinin ilişkisini açıklayarak, seçilen 9 farkli diş mekan aydınlatma projesinin bu bilgiler doğrultusunda değerlendirilmesinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Outdoor rooms are the green areas covering any kinds of social, physical and recreational requirements of human. A well planned and balanced lighting system, makes possible these areas being used intensively during the daytime hours to be capable to use also during the night time hours in effective way. The lighting design which differs from the daylight to the landscape and gives attraction alongside provides security. However, balance and conformity which are between planting design and lighting design are important while the lighting design performs these duties.The target of this study to establish the lighting techniques and plant design and the design strategies which provide conformity of these components. In the study performed, at first, the literature data are collected in collection with the subject. For this reason, this study consists of; main lighting issues; lighting sources and lighting fixtures models; outdoor lighting purposes and lighting principles of the areas which call outdoor areas, like road, park, carparking, public square; the physical characteristics of plants and relations with lighting techniques; the assessement of 9 outdoor lighting projects, which are choosen for this study, thruogh these informations.