Elektroensefalogram (EEG) dalgalarında Lyapunov üstelleri
Lyapunov exponents of electroencephalogram (EEG) signals
  1. Tez No: 282604
  2. Yazar: NAZMİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Doğrusal olmayan, deterministik ve kaotik özellikler gösteren dinamik sistemlerin incelenmesi, yine doğrusal olmayan yöntemlerle mümkün kılınmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan zaman serisi yöntemi ile EEG dalgalarının kaotik yapıda olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, kaotiklik derecesini ölçmede kullanılan Lyapunov üstelleri hesaplanarak EEG sinyallerinin farklı durumlarının fizyolojik değerlendirilmesine katkıda bulunulmuştur.Bu tezde zaman serisi yöntemi ile en büyük Lyapunov üstelinin hesaplanması gözden geçirilmiş, iki epilepsi hastasından elde edilmiş olan FP1-F3 ve FP2-F4 beyin kanallarına ait EEG sinyallerinin en büyük Lyapunov üstelleri hesaplanmış, en büyük Lyapunov üstellerinde ortaya çıkan farklılıkların, hastaların durumu ve kanalların özelliklerinin belirlenmesindeki rolü tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dynamical systems that are non-linear and deterministic and have chaotic behavior can only be investigated by non-linear methods. Time series, a non-linear method, has been used to show that EEG signals have chaotic behavior. Furthermore, Lyapunov exponents that determine a chaotic state of a dynamical system can be calculated to physiologically identify and evaluate the characteristics of EEG signals.In this thesis; calculation of the largest Lyapunov exponent by time series analysis method has been examined, the largest Lyapunov exponents of EEG signals taken from brain channels FP1-F3 and FP2-F4, placed in the scalps of two epileptic patients, have been calculated, the differences in the largest Lyapunov exponents have been analyzed and the status of the patients and the characteristics of the channels have been discussed.