Çeşitli bitkilerden ve hayvanlardan elde edilen ekstraktların sıçan prostat kanseri üzerine etkisi
Effect of extracts obtained from various plants and animals on rat prostate cancer
  1. Tez No: 282632
  2. Yazar: HATİCE GÜMÜŞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde kansere bağlı ölümlerde hem dünyada hem de ülkemizde ön sıralarda yer almaktadır. Prostat kanserinin erken dönemde belirti vermemesi nedeniyle, bir çok bireyde hastalık teşhis edildiğinde metastazın da gelişmiş olduğu saptanmaktadır. Kanserin türü farklı olsa da metastatik sürecin basamaklarının tüm kanserlerde benzer olması, yeni ve kullanışlı tedavi stratejilerinin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Primer tümörün yok edilmesine ve/veya metastazın önlenmesine/durdurulmasına olanak sağlayacak yeni farmakolojik ajanların, özellikle hayvanlar ve bitkiler gibi doğal kaynaklardan elde edilebilmesi, ilaç geliştirme sürecinin maliyeti ve çevre sağlığı açısından da önemlidir.Bu çalışmada, Dunning modeli sıçan prostat kanseri hücreleri olan yüksek metastatik özellikteki Mat-LyLu ve düşük metastatik karaktere sahip AT-2 hücreleri üzerine; bazı hayvanlardan elde edilen spesifik bir sodyum kanal blokeri olan Tetrodotoksin (TTX) ile, Hedera helix L. (duvar sarmaşığı) ve Rubus idaeus L. (ahududu) bitkilerinin yaprak ve meyve gibi farklı kısımlarının, metanol ve etanol çözücüleri ile hazırlanmış ekstrelerini uygulayarak ekstrelerin, farklı metastatik özelliğe sahip olan bu hücre soylarının migrasyonu ve hücre kinetikleri üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Bunun için hücreler üzerine, farklı dozlarda TTX veya bitki ekstreleri, 24 ila 48 saat sürelerle uygulanmış ve belirtilen sürelerin sonunda, kullanılan ajanların, hücrelerin proliferasyon, mitoz indeksi, işaretlenme indeksi ve toksisite gibi kinetik parametreleri ile migrasyonu (hücre hareketi) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneylerden elde edilen kinetik parametre ile migrasyon verileri birlikte yorumlanarak ajanların, hücrelerin metastatik yeteneklerini etkileyip etkilemedikleri tartışılmıştır.Spesifik bir sodyum kanal blokeri olan TTX, Mat-LyLu ve AT-2 hücrelerinin proliferasyonu üzerinde anlamlı bir değişiklik oluşturmazken, yüksek metastatik Mat-LyLu hücrelerinin hareketini baskıladığı tespit edilmiştir. H. helix'in etanolik meyve ekstresi ile R. idaeus'un metanolik meyve ekstresinin Mat-LyLu hücrelerinin migrasyonu üzerindeki inhibe edici etkilerinin hücre proliferasyonundan bağımsız olarak geliştiği düşünülmektedir. Ayrıca R. idaeus'un meyve ekstrelerinin, doza bağlı olarak her iki hücre soyunun hareketini, proliferasyonlarından etkilenmeksizin, stimüle ettiği de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the main reasons of cancer-related death in men in our country and the world. Because symptoms of prostate cancer do not occur in early stages, when the disease is diagnosed it is determined that metastasis is also developed in many people. Although the type of cancer is different, the similarly in steps of metastatic process in all cancer types makes it possible to develop new and applicable treatment strategies. Obtaining the new pharmacological agents that will prevent/stop and/or destroy the primary tumor from natural sources especially like animals and plants is important in terms of cost of drug developing process and environmental health.The aim of this study is to apply Tetrodotoxin (TTX) which is a specific sodium channel blocker obtained from some animals, and the extracts of the leaf and fruit parts of Hedera helix L. (ivy) and Rubus idaeus L. (raspberry) plants prepared with methanol and ethanol, on highly metastatic Mat-LyLu cells and weakly metastatic AT-2 cells, which are prostate cancer cells of Dunning Model and to determine the effects of these extracts on the migration of these cell lines of different metastatic property and cell kinetics. For this purpose, TTX or plant extracts at different doses were applied for 24 to 48 hours, and at the end of this period the effects of the agents on the cell kinetic parameters such as cell proliferation, mitotic index, labelling index and toxicity, and migration were investigated. Whether the agents effected the cell metastatic capabilities or not were discussed by interprenting the kinetic parameters and migration data obtained experimentally.It was determined that TTX, a specific sodium channel blocker, suppressed the migration of highly metastatic Mat-LyLu cells, where it did not produce a significant change on the proliferation of Mat-LyLu and AT-2 cells. It is considered that the inhibition effects of the ethanolic extract of H. helix fruits and the methanolic extract of R. idaeus fruits on the migration of Mat-LyLu cell line, progress independently from the cell proliferation. Also it was determined that fruit extracts of R. idaeus stimulate depending on dosage both of the cell lines? movement not affected by proliferation.