Türkçe metin seslendirme için doğal konuşma sentezleme
Natural speech synthesis for Turkish text-to-speech conversion
- Tez No: 282639
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında Türkçe metinleri seslendiren özgün bir metin seslendirme sistemi sunulmuştur. Bu sistem dalgaşekli birleştirme yöntemiyle ve ?en çok iki harfli hece? parçacık birimi temel alınarak oluşturulmuştur. Bu tez çalışmasını iki ayrı bölüm olarak ele almak mümkündür:Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle insan fizyolojisi ile konuşma akustiği arasındaki bağlantılar incelenerek özet olarak anlatılmıştır. Ardından iki yüzyıl öncesinden günümüze kadar geçen zaman zarfında konuşma oluşturma uygulamalarının gelişimi ele alınmıştır. Sonrasında güncel konuşma oluşturma yaklaşımları karşılaştırmalar eşliğinde irdelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise özgün olarak geliştirilmiş Türkçe metin seslendirme sisteminin çalışma adımları açıklanmıştır. Ardından bu sistem ile günümüzde yaygın olarak kullanılan diğer yöntemler karşılaştırılmıştır. Sistemin olumlu ve olumsuz yönleri tartışılarak genel bir değerlendirme yapılmış ve Türkçe metin seslendirme çalışmalarına getirebileceği katkılar anlatılmıştır. Sonrasında tez konusu sistemin ve genel olarak metin seslendirme sistemlerinin gelecek çalışmalarını yönlendirebilecek bir takım yaklaşımlar önerilmiştir. Oluşturulan Türkçe metin seslendirme sisteminin MATLAB yazılımı üzerinde geliştirilen program kodları ek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a unique text-to-speech synthesizer for Turkish is presented. The system follows the concatenative method which is contemporarily used in text-to-speech conversion systems. In this approach, the speech segment unit is defined as ?at most two letter syllable? and the system is built accordingly. The thesis can be considered in two parts as follows:In the first part of the thesis, the relationship between the physiology of the human speech system and the acoustics of the speech is investigated. Then, the advancements and different methodologies on speech synthesis for more than two centuries are summarized. Finally, contemporary text-to-speech synthesizers are discussed with comparisons.In the second part of the thesis, the framework and methodology of the proposed Turkish text-to-speech synthesizer are explained. The methodology of the system is also compared to contemporary prevailing text-to-speech synthesis methodologies. Afterwards, the positive and negative aspects of the presented system is evaluated, and the system?s contribution to text-to-speech synthesis for Turkish is presented. Lastly, some approaches are proposed for both the text-to-speech synthesizer presented in the thesis and text-to-speech synthesizers in general. The program codes of the presented system, which is built on MATLAB software, is also attached as an appendix to the thesis.