Granitik kayaçların alkali agrega reaktivitelerinin karşılaştırılması
The comparison of alkali aggregate reactivities in the granitic rocks
  1. Tez No: 282662
  2. Yazar: NURAY MANNASOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAH YILMAZ ŞAHİN, PROF. DR. ATİYE TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde inşaat faaliyetlerinin hızla çoğalması, beton üretimini artırmış, bunun sonucu olarak da agrega gereksinimi artmıştır. İstanbul'da yer alan agrega kaynakları bugün için yeterli olmakla birlikte, hızla tükenmektedir. Önümüzdeki yıllarda agrega ihtiyacı ya daha uzak mesafelerden karşılanacak ya da alternatif agrega kaynakları değerlendirilecektir. Bu amaçla, alternatif agrega kaynağı olarak Türkiye'deki farklı bölgelerden elde edilen granit örnekleri kullanılmış, bu kayaçlar alkali-silis reaksiyonu açısından araştırılmıştır.Bu çalışma kapsamında öncelikle belirlenen granit mostralarından örnekler derlenmiştir. Granitlerin petrografik, mineralojik özellikleri ve kimyasal bileşimleri; hazırlanan ince kesitler üzerinde polarizan mikroskobu ile yapılan incelemeler ve kimyasal analizler ile belirlenmiştir. Granit agregaları kullanılarak harç çubukları hazırlanmış, fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenen granitler ile hızlandırılmış harç çubuğu deneyleri yapılmış ve alkali-silis reaksiyonu açısından incelemeler yapılmıştır.Elde edilen veriler, granitlerin beton agregası olarak kullanılması durumunda, örneklerin büyük çoğunluğunun standartlarda verilen limit değerlerin altında kaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our days, proliferating activities of construction, increases concrete production, as a consequence aggregate necessity increased. The aggregate sources in Istanbul is enough today,as well as being rapid exhausted. in the next years aggregate necessity is either furnished in long distance or alternative aggregate resources appraised. For that purpose granite samples which optained from different areas in Turkey are used for alternative aggregate sourcesand. these rocks researched compability risks of alkali-aggregate reaction and their effects.In this study, first of all samples are collected in determined granite exposures. The petrographical, mineralogical features and chemical composites of granites, are defined with chemical analysis and polarizan microscobe analysis which is made on the thin sections. Using gratite agregas, mortar bars prepared. Determined physical and chemical features of granite aggregates, researched for alkali silis reaction with accelerated mortal bar experiments.In the obtained data, when the granites used in the case of concrete aggregate the most og granites seems under the limiting values.