Fizik tedavi cihazlari için medikal kalibrasyon prosedürlerinin geliştirilmesi
Development of medical calibration procedures for physical therapy devices
  1. Tez No: 282671
  2. Yazar: PELİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN, YRD. DOÇ. DR. MANA SEZDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kalibrasyon, önceden belirlenmiş şartlar altında, bir ölçü aletinin veya ölçme donanımının gösterdiği değerler ya da bir ölçüm sonucu bulunan değerler ile ölçülerin, bunlara karşı gelen ve bilinen standart değerleri arasındaki ilişkiyi belirleyen işlemlerdir.İnsan yaşamı için en önemli konuların başında gelen sağlıkla ilgilenenbirimlerin teknolojik gelişmelerden uzak kalması düşünülemez. Son yıllarda bilgisayar ağırlıklı tıbbi teknoloji, teşhisten tedavi aşamasının sonuna kadar kullanılmaktadır. Kaliteli sağlık hizmetinde teknoloji önemli bir etken olmaktadır. Kullanılan teknolojinin kalitesinin devamı ise kalibrasyon ile sağlanmaktadır.Bu işlemler, kullanılan tıbbi cihazlardan en az on kat daha hassas özelliklere sahip ölçüm sistemleri ile gerçekleştirilir. Kalibrasyonun amacı; riskleri en aza indirmek, maliyeti düşürmek, kullanıcı problemlerini asgariye indirmek ve uluslararası standartlara uygunluğunu sağlamaktır. Tıbbi cihazların düzenli ve programlı kontrolleri ile, cihazın doğru ölçümleri yapması sağlanır, buna bağlı ortaya çıkacak sorunlar, sıkıntılar, müdahalede gecikmeler önlenir ve aynı zamanda cihazların kullanım ömrü uzatılmış olur.Fizik tedavi cihazlarının kalibrasyon ölçümleri için osiloskop, multimetre gibi cihazlarla belirli ölçümler alınmaktadır ancak kalibrasyon ölçüm prosedürleri oluşturulmamış ve bu prosedürlere yönelik kalibrasyon ölçümleri gerçekleştirilmemiştir. Bu tez çalışmasında, fizik tedavi cihazları için kalibrasyon ölçüm prosürleri geliştirilmiştir.Geliştirilen kalibrasyon ölçüm prosedürlerine dayanılarak, kalibrasyon ölçümleri yapılmıştır. Çalışılan cihazların ayarlanabilen parametreleri belirlenerek, ölçümlere uygun test cihazları elde edilmiş ve her bir cihazın parametre ayarlarına uygun olarak gereken ölçümler gerçekleştirilmiştir. Zamanlayıcı değerleri de ayarlanıp zaman doğruluğu kontrol edilmiştir.Pratik, uniform ve uygulaması kolay olan IEC 62353 elektriksel güvenlik test prosedürü kullanılarak fizik tedavi ünitesinde bulunan cihazlara elektriksel güvenlik testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerde ünitede bulunan bütün fizik tedavi cihazlarının olması beklenen sonuçlara sahip olduğu görülmüş ve bu sebeple elektriksel güvenilirliğe sahip oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Calibration is the process of determining the relation between the values displayed by a measurement device or a measuring equipment or values and measures obtained as a result of a measurement, and the corresponding known standard values under previously defined circumstances.It is out of question to imagine the fields related to health, which is the primary subject in human life, to remain distanced from the technological developments. In recent years, extensive medical technologies, which are computer dominated, have been widely in use from diagnosis to treatment procedures. Technology is an important factor in medical service of good quality. The continuity of the quality of this technology used is provided by calibration.These procedures are carried out using measurement systems, the properties of which are at least ten times more precise than the medical equipments in use. The aim of calibration is to; minimize the risks, reduce the costs, minimize the user related problems and provide compatibility to international standards. Regular and programmed control of medical equipments allows the devices to perform accurate measurements so that the possible problems, troubles and delays in intervention are avoided, and it also prolongs the working life of the equipments.For calibration of physiotherapy devices, certain measurements are taken with devices such as oscilloscope, multimeter; but procedures for calibration measurement are not created and calibration measurements are not performed related to these procedures. In this thesis, calibration measurement procedures have been developed for physical therapy devices.Calibration measurements are made based on the developed calibration measurement procedures. The appropriate test devices for measurement are obtained by determining the adjustable device parameters and the necessary measurementset are carried out as required according to the settings of each device parameter. The accuracy of timing is checked by adjusting the levels of timer.Electrical safety tests are performed on the devices used in physical therapy unit by using IEC 62353 electrical safety test procedure which is practical, uniform and easy to be applied. The data obtained in these tests showed that all physical therapy devices in the unit have expected results and therefore it is understood that they have reliable electrical safety.