Medikal lineer hızlandırıcılarda absorbe doz ölçüm yöntemlerinin protokollere göre karşılaştırılması
Comparison of medical linear accelerators according to the protocols of absorbed dose measurement methods
  1. Tez No: 325417
  2. Yazar: MUSTAFA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada radyoterapide kullanılan lineer hızlandırıcıların çalışma şekli ve uluslararası absorbe doz protokollerinin (TRS-277, TRS-381,TRS-398, AAPM TG-21, AAPM TG-21) gerekli ölçüm sistemleri aktarılarak, suda soğurulan doz (D_w) miktarlarının karşılaştırılması yapılmıştır.Radyoterapide amaç tümörlü dokuya maksimum ışın göndermenin yanında diğer dokuları minimum doz limitleri içersinde tutmaktır. Bu bakımdan tedavide ilk aşama hastaya gönderilecek ışının uygun bir şekilde kalibre edilmesi gerekmektedir. Radyoterapide bu işleme kalibrasyon denir. Protokoller incelendiğinde kullanıcı için suda ve havada absorbe doz protokolleri noktasında iki seçenek sunulmaktadır. Bunlarda amaç su eşdeğeri olan dokudaki ışın giriciliğini tespit etmek yani dokuda absoblanan dozun istenilen seviyede uygulanmasını sağlamaktır. Ülkemizde ve dünyada uygulanmakta olan doz kalibrasyon işlemleri radyoterapide kullanılan cihazların doğru ve istenilen bir şekilde tedavi yapması açısından önemlidir. Bu çalışmada ışın tedavisinde kullanılan protokollerin kendi aralarında ne gibi kullanım avantajlarının olduğu çeşitli uygulama ve hesaplamalarla karşılaştırılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda suda absorbe doz protokollerinin soğurulan doz hesabını daha doğru yaptığı ve klinik fizikçiler açısında kolaylık sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, linear accelerators used in radiotherapy mode of operation and international absorbed dose protocols (TRS-277, TRS-381, TRS-398, AAPM TG-21, AAPM TG-21) is transferred to the required measuring systems and compared with the water absorbed dose (D_w).The purpose of radiotherapy is to send maximum beam to tumortissue while sending minimum beam to normal tissue. In this regard, the first step in treatment should be adjusting the beam sent to the patient properly. This process is called calibration in radiotherapy. When protocols are examined, the user has two options: absorbed dose in air and absorbed dose in water. The purpose of these options is to determine the ability of beam to penetrate water-equivalent tissue so to provideimplementation of the desired level of dose on tissue. The dosecalibration procedures being implemented inour countryand theworld are important in terms of radiotherapy devices? providing accurate and desired treatment. In this study, the user benefits of procedures used in radiotherapy are given through analyzing various research and application results.In thıs study, it was explored that the water absorbed-dose protocols calculate the absorbed döşe more accurate than and provide convenience for clinical physicists.