Nb I elementinin aşırı ince yapısının incelenmesi
Investigation of hyperfine structure of Nb I element
  1. Tez No: 282681
  2. Yazar: ALEV ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BAŞAR, PROF. DR. SOPHİE KRÖGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
Nb I ELEMENTİNİN AŞIRI İNCE YAPISININ İNCELENMESİBu çalışmada nötr Niyobyum elementinin (Nb I) aşırı ince yapısının incelenmesi amaçlandı. Niyobyum elementinin aşırı ince yapısı deneysel olarak, Fourier Transform Spektroskopi ve Laserle Uyarılmış Floresans Spektroskopi metodları kullanılarak incelendi.Nb I elementinin 334.1 nm - 772.6 nm dalgaboyu aralığındaki 224 spektral geçişin spektrumları silindir katot boşalım ortamında Fourier Transform Spektroskopi yöntemi ile ölçüldü.Nb I elementinin tek pariteli 109 enerji seviyesine ait A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti belirlendi. Tek pariteli 57 enerji seviyesinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti ilk defa bu çalışmada elde edildi.Fourier Transform Spektroskopi yöntemi ile filtre kullanılarak yapılan ölçümlerde 405.8 nm - 670.1 nm dalgaboyu aralığındaki 50 spektral geçiş incelendi. Tek pariteli 46 çift pariteli 4 enerji seviyesine ait A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti belirlendi. Tek pariteli 9 çift pariteli 1 enerji seviyesinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti ilk defa bu yöntemle bu çalışmada elde edildi.Nb I elementinin 564.2 nm - 616.4 nm dalgaboyu aralığındaki 48 spektral geçişin spektrumları Laserle Uyarılmış Floresans Spektroskopi yöntemiyle silindir katot boşalım ortamında Rodamin 6G (560 nm - 625 nm) ve Kiton Red (595 nm - 635 nm) olmak üzere iki farklı boya kullanılarak boya laserle ölçüldü.Laserle Uyarılmış Floresans Spektroskopi metodu ile Nb I elementinin tek pariteli 33 enerji seviyesine, çift pariteli 6 enerji seviyesine ait A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti belirlendi. Tek pariteli 3 enerji seviyesinin, çift pariteli 5 enerji seviyesinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti ilk defa bu çalışmada elde edildi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF HYPERFINE STRUCTURE OF Nb I ELEMENTInvestigation of hyperfine structure of neutral Niobium (Nb I) element was aimed in this study. The Niobium element was investigated experimentally using Fourier Transform Spectroscopy and Laser Induced Fluorescence Spectroscopy.Spectra of 224 spectral transitions of Nb I element in the wavelenght range of 334.1 nm ? 772.6 nm were measured with Fourier Transform Spectroscopy method in a hollow cathode discharge.109 A magnetic dipole hyperfine structure constants were determined for the odd parity energy levels of Nb I element: 57 of those are newly introduced to the literature.The measurements done using Fourier Transform Spectroscopy method with filters in the wavelenght range of 405.8 nm ? 670.1 nm, spectra of 50 spectral transitions of Nb I element were investigated. 46 A magnetic dipole hyperfine structure constants for the odd parity energy levels, whereas 4 were evaluated for the even parity energy levels. 9 of the odd parity and 1 of the even parity energy level constants A are newly introduced to the literature.Spectra of 48 spectral transitions of Nb I element in the wavelenght range of564.2 nm ? 616.4 nm were measured with Laser Induced Fluorescence Spectroscopy method using two different dye lasers, Rhodamine 6G (560 nm ? 625 nm) and Kiton Red (595 nm ? 635 nm) in a hollow cathode discharge.33 A magnetic dipole hyperfine structure constants for the odd parity energy levels, whereas 6 were evaluated for the even parity energy levels. 3 of the odd parity and all 5 of the even parity energy level constants A will appear for the first time in the literature.