İran'da kurulacak modüler mobilya fabrikasına ilişkin fizibilite çalışması
Feasibility of modular furniture factory in Iran
  1. Tez No: 282690
  2. Yazar: SHAHRAM RAHNEMOON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TANRITANIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, İşletme, Wood Products, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Yatırım projelerini hayata geçirmeden önce hazırlanması gereken fizibilite çalışması ile, bir projenin yapılmasının rasyonel olup olmadığına karar verilmektedir. Sektörümüzde ciddi firmalar dışında fizibilite çalışması yapılmamakta, yapılsa da kredi alma amacından öteye geçememektedir.Bu tez, mobilya sektöründe fizibilite çalışmasının evrelerini göstermek ve gelecekte yapılacak benzeri projelere ışık tutmak amacıyla hazırlanmıştır.Literatür çalışmalarından elde edilen bilgiler sonucunda yapılacak olan çalışmanın genel çerçevesi Ekonomik Etüd, Teknik Etüd, Finansal ve Mali Etüd olmak üzere 3 ana evreden oluşmaktadır.Ekonomik Etüd'ün en önemli bölümü Pazar araştırması ve Talep Tahmini'dir, buradan elde edilen bilgiler projenin diğer aşamalarına yön vermektedir. İran'ın çeşitli kurumlarından elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda Sehpa, Televizyon Masası, Yemek Masası, Büfe Vitrin Konsol, Çalışma ve Bilgisayar Masası ile Açılır ve Kapanır Baza için talep olduğu görülmüştür.Fabrikanın kapasitesi, ürünlerin talebi ve firmanın 5,600,000 USD'lık finansal gücü dikkate alınarak belirlenmiştir.Fabrikanın kuruluş yeri Electre Yöntemi'ne göre belirlenmiş ve en uygun yer olarak Tebriz seçilmiştir.Teknik Etüd evresi, Ekonomik Etüd'ün sonuçları ışığında üretilecek mobilyalar için gerekli makine ve donanımların hesaplamasını içermektedir. Buna göre kurulacak fabrika için 2 adet yatay panel ebatlama, 1 adet kenar bantlama, 1 adet delik delme, 1 adet paketleme ve 1 adet streç sarma makinesi gerekecektir.Fabrikada 68'i işçi ve 22'si yönetimde personel olmak üzere toplam 88 kişinin çalışması planlanmıştır.Finansal ve Mali Etüd evresinde, bu proje için tahsis edilen fon ve kaynaklar hakkında bilgi verilmekte ve projenin gerçekleştirilmesinin karlı olup olmadığı araştırılmaktadır. Fabrikanın kurulması sürecinde sadece özkaynaklardan yararlanılmıştır.Bu projenin basit karlılık oranı % 44, ortalama karlılık oranı % 33, geri ödeme süresi 3 yıl, ortalama verimlilik yöntemi % 37, net bugünkü değeri 2,225,542 USD, net bugünkü değer oranı 0.4, iç karlılık oranı % 17.24, fayda masraf oranı 1.40, Net fayda masraf oranı ise 0.4 olarak belirlenmiştir.Başabaş noktası birinci yılın üretim kapasitesinin % 42.58 miktarına denk gelmektedir.Çalışmada elde edilen sonuçlara göre yatırımın yapılması rasyonel ve karlı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Before implementation of the investment projects, feasibility studies must be carried out. A feasibility study decides whether or not to realize the investment project.Feasibility studies are carried out often in order to access the credits and only big companies are involved in preparing these studies. This thesis is carried out to indicate the feasibility study steps in furniture sector and to become a reference for the future projects in the sector.After the literature review, the study to be carried out has 3 main subdivisions:1-Economical Survey2-Technical Survey3-Financial and Fiscal SurveyIn order to carry out this study, the data has been collected from the various Institutions and Departments of Iran and afterwards this data has been evaluated.The most important parts of the economical survey are market survey and demand forecasting. The data obtained from these steps are of vital importance to realize the project.According to the results, demand is already available for the table, TV table, dining table, buffet, vitrine, console, study and computer desk and folding bed base. Therefore the production of this furniture is feasible.The capacity of the plant is determined evaluating the financial strength of the company. In this study the financial strength of the company is considered as 5,600,000 USD dollars.Establishment place of the factory has been determined using Electre method and the most favorable place according to this method was found as Tabriz.Technical survey step includes the calculations of the technical information, machinery and tools based on the results of the economical survey.Horizontal panel sizing, edge banding, drilling, packaging and stretching cling machines will be purchased and utilized in the plant to be founded.In the plant it is planned to employ a total 88 workers of 20 administrative personnel and 68 workers.Financial and Fiscal Survey give information about the funds and sources allocated for this project and investigate whether the realization of the project is profitable or not.In this project the foundation of the plant is planned only with company?s own resources.After financial and economical surveys the decision to realize or not to realize the project is taken by the individual investors or companies.After these surveys the following results are obtained: simple profitability ratio is % 44, average profitability rate is % 33, payback period is 3 years, average productivity rate is % 37, net present value is 2,225,542 USD dollars, net present value ratio is 0.4, internal rate of return is % 17.24, benefit-cost ratio is 1.40, net benefit-cost ratio is 0.4 and the break-even point equals to % 42.58 first year of production capacity.Taken together, these results suggest that realization of the investment is feasible and the project must be undertaken.