Bazı yeni triazin bileşiklerinin sentezleri
Synthesis of some new triazin compounds
- Tez No: 282693
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TANYOLAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Heterohalkalı bileşikler ve bunların türevleri, biyolojik ve farmakolojik etkileri nedeniyle oldukça önemli bileşiklerdir. Özellikle azot ve kükürt atomlarını içeren heterohalkalı bileşiklerin farmasötik,biyolojik ve medikal kullanımları yanında teknolojik kullanımlarıda yaygındır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu bileşiklerin herbisit, antibakteriyal, antifungal, diüretik, antimaleryal ve ağrı kesici gibi önemli etkilere sahip maddeler oldukları görülmüştür. Bu nedenle tıpta ve ve biyokimyasal alanda yararlı olabileceği planlanan yeni 1,3,4-tiyadiazolo1,2,4-triazin türevlerinin sentezlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmanın birinci basamağında, başlangıç maddelerinden biri olan tiyokarbohidrazid sentezlenmiştir. İkinci basamağında tiyokarbohidrazid ve glioksilik asit monohidratdan çıkılarak 4-amino-3-merkapto-1,2,4-triazin-5(4H)-on 'un sentezi yapılmıştır.Çalışmanın son aşamasında , sentezlenen 4-amino-3-merkapto-1,2,4-triazin ile çeşitli aromatik karboksilik asitler, fenoksi asetik asitler ve fenil furoik asitler reaksiyona sokularak bileşiğin halkalanma ürünleri olarak 21 adet bileşik ilk kez sentez edilmiştir.Sentezlenen yeni bileşiklerin yapıları UV, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, kütle spektroskopisi, elementel analiz yöntemleriyle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heterocyclics and their derivatives are very important compounds due to their biological and pharmacological effects. Especially heterocylic compounds which are containing nitrogen and sulfur widespreadly used for the effect of pharmacological , biological, medicinal and also technological uses. As a result of the data obtained from investigations have been seen that this compounds have a significant impact such as herbicide, antibacterial, antifungal ,diuretic , antimalaria and pain reliever. Therefore, it is aimed to be synthesized of some new 1,3,4-thiadiazolo-1,2,4-triazin derivatives planning that they may be useful in the biochemical and pharmaceutical fields.In the first step of the study, thiocarbohydrazide which is one of the starting compounds has been synthesized . As for the second step, 4-amino-3-mercapto-1,2,4-triazin?5(4H)-one have been obtained from the reaction of glioxylic acid monohydrate and thiocarbohydrazide.In the last step of the study , new twenty one compounds have been synthesized by the reaction of 4-amino-3-mercapto-1,2,4-triazin-5(4H)-on with various aromatic carboxylic acids, aryloxy carboxylic acids and arylfuroic acids.The structures of all synthesized compounds have been clarified by UV, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS, elemental analysis.