Fenilendiamin moleküllerinin (para-, meta- ve orto-) ve H2O komplekslerinin Ab initio ve yoğunluk fonksiyon teorisi ile titreşimsel analizi
The vibrational analysis of phenylendiamine molecules (para-, meta- and ortho-) and their H2O complexes by Ab-initio and density functional methods
- Tez No: 282697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, p-, m-, o-, Fenilendiamin moleküllerinin titreşim spektrumu, kuantum kimyasal hesaplama yöntemleri ile incelenmiştir. Gaussian 03 programı kullanılarak p-, m-, o-, Fenilendiamin moleküllerinin geometri optimizasyonu ve titreşim dalga sayıları hesaplanmıştır. Ab-inito yöntemler kapsamında Hartree-Fock (HF) yöntemi ve Yoğunluk Fonksiyon Teorisi, 6-31+G(d,p) baz seti ile kullanılarak serbest ve su ile kompleks yapı oluşturmuş cis ve trans p-PD, m-PD ve o-PD moleküllerinin titreşim dalgasayısı ve kipleri hesaplanmıştır. p-, m-, o-, Fenilendiamin moleküllerinin 400-4000 bölgesinde kaydedilmiş FT-IR spektrumları, bu çalışmada hesaplanan teorik dalgasayısı değerleri ile karşılaştırılmış ve moleküllerin su molekülü ile yaptıkları H-bağı etkileşmeleri incelenmiş, H-bağına hassas olan kipler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the vibrational spectrum of p-, m-, o- Phenylendiamine molecules were investigated by quantum chemical calculations. Vibrational, frequencies and geometry optimization calculations were done by Gaussian?03 program. The vibrational wavenumbers of p-, m-, o- phenylendiamine molecules and their water complexes have been calculated by using both DFT method with 6-31+G(d,p) basis set and Hartree-Fock (HF) method with the same basis set. IR experimental spectra of p-, m-, o- Phenylendiamine molecules in the 400-4000 region have been compared to the theoretical calculations done in this study and the effects of H-bonding interactions have been investigated by comparing the wavenumbers calculated for free and water complexes of the title molecules.