Cr, Co, Ni ve Zn'nin o-fenilendiamin ve 2-aminofenol komplekslerinin sentezi, ŞCo(opd)2ÖSO4 ve ŞCrC1 2 (opd)2Ö C1 nin akuasyon kinetiği
The Synthesis of o-phenylene-diamine and 2-aminophenol complexes of Cr, Co, Ni and Zn, the aquation kinetics of ŞCo(opd)2Ö SO4 and ŞCrCl2(opd)2Ö C1
  1. Tez No: 5314
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Cr,Co,Ni VE Zn'NİN O-FENÎLENDÎAMÎN VE 2-AMÎN0FEN0L KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, [ Co (opd) 2 ] SO4 VE [ CrCl2 (opd)2] Cl NİN AKUASYON KİNETİ?İ (Yüksek Lisans Tezi) Ümmühan ÖZ DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 19 88 ÖZ Bu çalışmada amin ve hidroksil grubu içeren o-feni lendiamin ve 2-aminofenolün [ CrCl2 (opd) 2] Cl, [ Co (opd) 2] S04, [ Ni(opd) 3] SO4, [ Zn(opd) 2] S O4, [Cr(ophn)3], [Co(ophn)3], [Ni(ophn)2]. 3H20 ve [Zn (ophn) 2].3H20 komplekslerinin sentezi yapılmıştır. [ CrCl2 (opd) 2] Cl ile [ Co (opd) 2] SO4. komplekslerinin sudaki çözeltilerinin akuasyon reaksi yonları 5 farklı sıcaklıkta izlenmiştir. Hesaplanan öz gül hız sabitlerinden akuasyon reaksiyonlarının aktivas yon parametreleri hesaplanmıştır. Buna göre krom komp leksinin aktivasyon entalpi ve entropisi sırasıyla -23,13 kJ mol“1 ve -241,7 JK”r mol“ l, kobalt kompleksi nin ise 26,41 kJ mol”1 ve -229,7 JK“ l mol”1 olarak hesap lanmıştır. -II-
Özet (Çeviri)
THE SYNTHESIS OF O-PHENYLENEDIAMINE AND 2-AMINOPHENOL COMPLEXES OP Cr,Co,Ni and Zn, THE AQUATION KINETICS OF [ Co (opd) 2] SO4, and [ CrCl2 (opd) 2] CI (M.Sc. Thesis) Ümmühan ÖZDEMÎR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT In this work the following complexes of o-phenylene- diamin and 2-aminophenol which contain amine and hydroxyl groups are synthesized; [ CrCl2 (opd) 2] CI, [ Co(opd)2]SOi(., [Nl(opd)3] SO^, [Zn(opd)2]SO^, [Cr(ophn)3], [Co(ophn)3], [ Ni(ophn) 2].3H20 ve [ Zn(ophn) 2]. 3H20. The aquation reactions of [ CrCl2 (opd) 2] CI and [ Co (opd) 2] SO4 have been traced at five different temperatures. Activation parameters of the reactions are determined using the calculated specific rate constants. The enthalpy and the entropy of activation for the aquation of [ CrCl2 (opd) 2] CI are found as 23,13 kJ mol“1 and -241,7 JK”1 mol“1', the respective values for [ Co (opd) 2] SOtj are 26,41 kJ mol”1 and -229,7 JK* r mol*1. -Ill-