Lipoksijenaz'ın bazı bitkiler tarafından inhibisyonu
Inhibition of lipoxyganase by some plants
- Tez No: 282719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bitkiler, binlerce yıldan beri tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Bugün sağlık alanında halk ilaçlarının yerini sentetik ilaçların almasına karşın, dünyanın birçok yöresinde doğal ve bitkisel kaynaklı alternatiflerinin kullanımı günümüzde giderek artış göstermektedir.Lipoksijenazlar birçok bitki ve bakteride bulunmaktadır. Lipoksijenazlar, ilaç tasarımlarında temel hedef olmakla beraber bronşiyal astım, inflamasyon, kanser ve otoimmun hastalıkların tedavisinde inhibitör etki göstermeleri nedeni ile önem kazanmaktadırlar.Bu alternatiflerin bilimsel yönden araştırılarak negatif ya da pozitif yönlerinin tespiti, kimyasal ilaçlarla farklılıklarının belirlenmesinde bir ışık tutacaktır. Bu çalışmada çeşitli bitkilerden hazırlanan ekstre ve ilaç etken maddelerinin lökotrienlerin metabolizmasında rol alan lipoksijenaz enzim inhibisyonu üzerine etkileri araştırılmıştır.Çalışmamızda, bitki ekstrelerinden trabzon hurması, ilaç etken maddelerden atorvastatin, anorganik maddelerden sodyum selenat, organik maddelerden ise askorbik asit, balıkyağı, phloridzin ve salisilik asidin lipoksijenazın aktivitesi üzerine inhibisyon etkisinin en yüksek olduğu tespit edildi.Çalışmamızdan elde edilen sonuçlardan, bitki ve kimyasal maddelerin lipoksijenaz üzerine farklı inhibitör etki gösterdikleri saptandı.
Özet (Çeviri)
Plants have been used for the treatment for many years. Although folk medicine has taken place of synthetic medicine, in many parts of the world, usage of natural and plant sourced alternative shows an increase.Lipoxygenases exist in many plants and bascterias. Lipoxygenases, as being a basic target in medicine design, become important for showing inhibitory effect in tratments of cronchial asthma, inflammation, cancer and autoimmune diseases.The indication of negative and positive parts via searching these altenatives as scientifically will shed a light on determination of pharmaceutical active ingredient. In this study, the effects of extracts, prepared from vary plants, and pharmaceutical active ingredients on the enzyme inhibition of lipoxygenase which is participated in leukotriene metabolism were investigated.In our study, permission, from plant extracts, and atorvastatin, one of the pharmaceutical active ingredients, and sodium selenate, from anorganic substances, and ascorbic acid, fish oil, phloridzin and salisilic acid, from organic substances have been found as showing the highest inhibitory effect on lipoxygenase activity.According to the results we obtained from our study, plant and chemical substances shows different inhibitory effects on lipoxygenase.