Otoklav ünitelerinin teknik ve biyolojik performans analizleri
Technical and biological performance analysis for autoclave units
- Tez No: 282724
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN, YRD. DOÇ. DR. MANA SEZDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, sterilizasyon ünitelerinde kullanılan otoklavların klinik mühendisliği kapsamında kontrol süreçlerinin bilimsel olarak gerçekleştirilmesini sağlamaktır.Sterilizasyonda kullanılan otoklav ünitelerinin medikal kalibrasyon ölçümlerinin ve koruyucu bakım çalışmalarının periyodik olarak gerçekleştirilmesi, enfeksiyonların ve kazaların önlenmesi açısından önemlidir.Çalışmada biyolojik performans analizi amacıyla, biyolojik indikatör olarak Bacillus subtilis var. niger (ATTC 9372) suşu kullanılmıştır. Bu bakteri ile bir süspansiyon hazırlanmış ve 6 mm çapında steril filtre kağıdından hazırlanan diskler bu süspansiyonun içine konulup sıvıyı emmesi sağlanmıştır. Spor içeren diskler etüvde 2 saat bekletilerek kurutulmuştur.Buharlı sterilizasyonda düz yüzeyli malzemelere göre kanüler yapılı malzemelerin içerisinden buhar geçişinin zor olacağı düşünülerek, otoklavın performansını değerlendirmek için deneylerde kullanmak üzere kanüler yapıda olan pipetler seçilmiştir. Hacimleri 10 ml ve 1 ml olan, farklı çaplara sahip iki tip pipet kullanılmıştır. Pipetlerin içerisinde üç ayrı noktaya hazırlanan diskler yerleştirilerek buharın pipet içinde hangi noktaya ne kadar ulaştığını tespit etmek amaçlanmıştır.Standart sterilizasyon değerlerine göre farklı sıcaklık ve sterilizasyon süresine ayarlanan otoklava her deneyde hazırlanan pipetlerden üç adet 10 ml'lik ve üç adet 1 ml'lik pipet yerleştirilmiş ve deney sonuçları ortalama alınarak değerlendirilmiştir. Deneyler sonunda otoklavdan alınan pipetler içerisindeki diskler çıkarılarak steril fizyolojik tuzlu su içeren tüplere alınmış ve her tüp vorteks ile 3 kez 30 saniye karıştırıldıktan sonra steril ölçülü öze yardımı ile TSA besiyerine ekim yapılmıştır. Kırksekiz saat sonra mikrobiyal ölüm oranları değerlendirilmiştir.Farklı dereceler ve daha kısa sürelerde deneyler yaparak bu durumlarda sterilizasyon performansının karşılaştırılabilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda deneyler sırasında sıcaklık-basınç ölçüm cihazıyla otoklavın etkinliğini teknik olarak değerlendirmek için ölçümler yapılarak sterilizasyona ait proses grafikleri ve ayrıntı grafikleri elde edilmiştir.Yapılan deneyler biyolojik performans bakımından değerlendirildiğinde, malzemelerin standart kabul edilen 121ºC 15 dakika sterilizasyon değerlerinden daha düşük değerlerde de steril kalabildiği görülmüştür. Herhangi bir mikrobiyal üreme gözlenmemiştir.121ºC'de 15 dakika süreyle uygulanan deneyde elde edilen grafiklere göre otoklavın ayarlanan sıcaklık ve basınç değerlerini doğru olarak uyguladığı belirlenmiştir. Fakat sterilizasyon sıcaklığı ve süresi standart olarak kullanılan değere göre azaltıldıkça sıcaklık-basınç ölçüm cihazından elde edilen grafiklerde dalgalanmalar meydana geldiği görülmektedir. Cihaz 121ºC'de 15 dakika yapılan sterilizasyonda kararlılık göstermesine rağmen sıcaklık ve süre değerleri azaltıldığında kararsızlık göstermeye başlamıştır. Buhar oluşturabilmek için basıncın arttığı, bu sırada sıcaklığın da ayarlanan değerin ve kabul edilebilir değer aralığının üzerine çıktığı, 1 dakikalık kısa bir sterilizasyon süresinde de otoklav denge sağlayamadan soğumaya geçtiği tespit edilmiştir. Ancak bu dalgalanmaya rağmen, amaçlanan sterilizasyon sağlanmıştır. Böylece hem teknik parametrelerin (sıcaklık-basınç) ölçülmesi, hem de biyolojik kontrollerin yapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to perform technically the control processes of autoclaves, which used in sterilization units, within the scope of clinical engineering.Carrying out the medical calibration measurements and preventive maintenance studies of the autoclave units are important in terms of preventing infections and accidents.Bacillus subtilis var niger (ATTC 9372) strain was used as a biological indicator for the biological performance analysis. Bacterial suspension was prepared with this strain. The discs with 6 mm diameter that was prepared from sterile filter paper were put in this suspension and achieved to absorb the suspension. Discs, which contain the spores, were dried in the oven for two hours.In steam sterilization, according to sterilization of the flat-surface materials, cannular materials? sterilization is thought to be difficult because of passing through the steam inside from the cannula. For this reason, pipettes were chosen as a cannular material. Two types pipettes were used which have 10 ml and 1ml volume. Discs were placed on three different points in the pipettes to determine how much steam was contact with the discs and up to which point the steam has moved.The autoclave was set different temperature and sterilization time value according to standards. In every experiment, three of each type pipettes were placed in autoclave and the results of the experiments were evaluated based on the average. After every experiment, discs were taken from the pipettes and put in tubes which contain sterile physiological salt water. Every tube were mixed 3 times for 30 seconds and then cultivated in TSA. Petri dishes were kept 48 hours in the oven.The aim of using different temperature and shorter time values is to compare the performance of sterilization in these situations. Temperature-pressure measurement equipment was used to analyze technical efficiency of autoclave during the experiments. The results of the experiments that applied under different temperature and pressure values have given by process graphics and detail graphics.When the experiments are evaluated in terms of the biological performance, it was seen that the materials have been sterile at lower values than observed standard sterilization value (121ºC 15minutes). There wasn?t occurred any microbial growth.According to the graphics that obtained from the experiment, which was performed at 121ºC for 15 minutes, it was seen that the autoclave implemented the set temperature and time values correctly. But the sterilization temperature and time values were decreased under the value used as a standard, the fluctuations were seen at the graphics which have been obtained from the measurements performed by using the temperature-pressure measurement device. The instability has begun to occur at reduced temperature and time values, despite the autoclave was stabile at 121ºC for 15 minutes. While the pressure increased to create the steam, the temperature increased above the set value and the range of acceptable values, too. Imbalance has been determined at 1 minute sterilization time. However, despite of these fluctuations, the intended sterilizations have provided. Thus, both the measurement of technical parameters (temperature-pressure) and biological controls have been executed.