Enzim katkılı çiğ ve otoklav edilmiş fiğin etlik piliç rasyonlarında kullanım olanaklarının araştırılması
The Investigations of the possibilities of using raw and autoclaved common vetch supplemented with enzyme in broiler diets
- Tez No: 84043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET ENZİM KATKILI ÇİĞ VE OTOKLAV EDİLMİŞ FİĞİN ETLİK PİLİÇ RASYONLARINDA KULLANIM OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI M. Akif ÖZCAN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1999, 47 sayfa Danışman: Doç. Dr. Ergün DEMİR Jüri: Prof. Dr. M. Kemal ÖZSOY : Doç. Dr. Ergün DEMİR : Doç. Dr. G. Tamer KAYAALP Bu çalışma, % 20 oranında çiğ ve otoklav edilmiş fiğ içeren enzim ilave edilmiş ve edilmemiş yemlerin etlik piliçlerde performans, abdominal yağ ve bazı iç organ ağırlıkları, dışkı kuru madde içeriği ve karkas randımanına etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Toplam 70 adet 8 günlük yaştaki erkek Ross etlik civcivler beş deneme grubuna ayrılmış ve 8. günden 42. günlük yaşa kadar bireysel kafeslerde barındırılmışlardır. Etlik piliçlerin iki grubu % 20 düzeyinde çiğ fiğ içeren Roxazyme G (Roche) katkılı ve katkısız yemlerle beslenmişlerdir. Kalan iki grup % 20 düzeyinde otoklav edilmiş fiğ içeren Roxazyme G (Roche) ilave edilmiş ve edilmemiş yemlerle beslenmişlerdir. Yukarıda sözü edilen dört grup mısır-soya küspesi esaslı kontrol yemiyle beslenen etlik piliçlerle karşılaştırılmışlardır. Sonuçlar etlik piliçlerin performansının yemlerle etkilenmediğini göstermiştir (P>0.05). Diğer yandan dışkı kuru madde içeriği 10., 21., 28. ve 35. günlük yaşlarda muamelelerle etkilenmemiş (P>0.05), fakat 41. günlük yaşta otoklav edilmiş fiğ içeren rasyonlarla azalmıştır (P 0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATIONS OF THE POSSIBILITIES OF USING RAW AND AUTOCLAVED COMMON VETCH SUPPLEMENTED WITH ENZYME IN BROILER DIETS M. Akif ÖZCAN Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science Masters Thesis 1999, 47 page Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ergün DEMİR Jury: Prof. Dr. M. Kemal ÖZSOY : Doç. Dr. Ergün DEMİR : Doç. Dr. G. Tamer KAYAALP This study was carried out to determine the effects of diets containing 20 % raw and autoclaved common vetch with or without enzyme on performance, weight of abdominal fat and some internal organs, dry matter content of excreta, and dressing percentage in broiler chickens. A total of 70 eight-day-old male Ross broiler chicks were divided into five experimental groups and housed in individual cages from 8 to 42 days of age. Two groups of broilers were fed diets included in 20 % raw common vetch with or without Roxazyme G (ROCHE). Remaining two groups were fed diets containing 20 % autoclaved common vetch with or without Roxazyme G. Four groups mentioned above were compared to broilers fed a corn-soybean meal based control diet. Results showed that the performance of broiler chickens were not influenced by the diets (P>0.05).