Kompozit üretiminde otoklav yükleme ve çizelgeleme için yeni bir model önerisi: Savunma sanayii uygulaması
A new model proposal for autoclave loading and scheduling: A defense industry application
- Tez No: 552675
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ULUCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kompozit malzemelerin yüksek mukavemet, hafiflik, tasarım esnekliği, kolay şekillendirme, rijitlik, korozyon ve kimyasal etkilere karşı dayanıklılık, ısı ve ateşe karşı dayanıklılık, titreşim sönümleme özelliklerinden dolayı tüm üretim endüstrilerinde, özellikle de havacılık endüstrisinde kullanımı gittikçe artmaktadır. Havacılık endüstrisinde kullanılan kompozit malzemeler otoklav denilen ısı ve basınç fırınlarında kürleme işlemine girerler. Oldukça yüksek ilk yatırım ve işletim maliyeti olan otoklav fırınlarının verimli kullanılması maliyetlerin kontrol altına alınması için önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında otoklav yükleme ve çizelgeleme için bir karma tam sayı kuadratik kısıtlı programlama modeli geliştirilmiştir. Otoklav yükleme ve çizelgeleme problemlerinin ayrı ayrı ele alınması ile birlikte modellenmesi ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış, kullanılan takım sayısının arttırılmasının sonuca etkisi incelenmiş, yükleme ve çizelgelemenin birlikte ele alındığı model firmanın gerçek verileri üzerinden çalıştırılarak modelin pratikte kullanılabilirliği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their high strength, lightness, design flexibility, easy shaping, rigidity, resistance to corrosion and chemical effects, heat and fire resistance, and vibration damping, composite materials are increasingly used in all manufacturing industries, especially in the aerospace industry. The composite materials used in the aviation industry are cured in heat and pressure furnaces called autoclaves. Because of their high initial investment and operating costs, efficient use of autoclave furnaces is important to control costs. In this dissertation, a mixed integer linear programming model for autoclave loading and scheduling has been developed. The results of the modeling of autoclave loading and scheduling problems were compared and the effects of increasing the number of tools used on the result were examined and the practical usability of the model where loading and scheduling handled together was analyzed by running with the actual data of the firm.