Polimer kaplı manyetik nanopartiküller üzerinde ilaç salınımının incelenmesi
The investigation of drug release on polymer-coated magnetic nanoparticles
  1. Tez No: 282723
  2. Yazar: ANIL ASMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde, biyomedikal uygulamalarda biyobozunur polimerik maddelerin gelişmesinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Biyomedikal malzemeler üzerinde yapılan araştırmaların sayısında artış olmaktadır. Bu amaçla, bozunabilir polimerik biyomalzemeler biyomedikal araştırmaların gelişmesinde tercih edilmektedir. Doku mühendisliği ve kontrollü ilaç salım sistemleri gibi gözenekli yapıda iskele materyallerinin hazırlanması örnek olarak verilebilir.Son yıllarda biyobozunur polimerler taşıyıcı olarak ilaç salım sistemlerinde araştırıcıların ilgisini çekmiştir. İlaç salım sistemlerinde polimerik taşıyıcılar ortamın elektriksel, manyetik özelliklerine ve pH'ına bağlıdır.Bu çalışmada Fe+2 ve Fe+3 tuzlarından yararlanılarak manyetik özellikli nanopartiküller hazırlanmıştır. Bu amaçla doğal bir biyopolimer olan jelatin seçilmiştir. Jelatin manyetik nanopartikülleri bir kabuk gibi kaplamaktadır. Nanopartikül ve nanosüngerin suda ve fosfat tampon çözeltide farklı pH'larda şişme davranışları incelenmiştir. Ayrıca, ilacın bu partiküller üzerinde yükleme ve salım özellikleri araştırılmıştır. Yükleme ve salım özellikleri için, model ilaç olarak Ranitidin HCl kullanılmıştır. Hazırlanan nanosüngerlerin şişme davranışlarını karşılaştırmak amacıyla bir kısmı liyofilize edilmiştir. Liyofilizasyon işlemi şişme miktarının artmasında etkili bir rol oynamıştır. Yüzey morfolojileri ve yapısal analizleri çalışmaları için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) cihazları kullanılmıştır.Bu çalışmada hazırlanan manyetik nanosüngerlerin liyofilize edildikten sonra gözenek yapısının büyüdüğü, şişme miktarının arttığı gözlenmiştir. Ranitidin HCl'in adsorpsiyon kapasitesi ise yine liyofilize olan örnekte daha fazla bulunmuştur. Liyofilize olan örneğin şişme miktarı pH'ın 2,25 olduğu çözeltide % 47 değerine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, significant advances have been made in the development of biodegradable polymeric materials for biomedical applications. The number of researches on these biomedical materials are increasing. For this purpose, degradable polymeric biomaterials are preferred candidates for developing biomedical researches such as porous structures as scaffold for tissue engineering and as controlled release drug delivery systems.In recent years, biodegradable polymers have attracted attention of researchers to be used carriers for drug delivery systems. The polymeric carriers for drug delivery systems depend on the properties of electrical, magnetic properties and pH of the medium.In this study, magnetic nanoparticles have been prepared by using Fe +2 and Fe +3 salts. For this purpose gelatin was chosen as naturel biopolymer. Gelatin covers magnetic nanoparticle as a shell. The swelling behavior of the nanoparticles and nanosponge in water and in phosphate buffer solution at different pH have been investigated. Besides that, the loading and release of the drug on the particles have been research. Ranitidine HCl has been used as a model drug for delivering property of the particles. Scanning electron microscope (SEM) and Fourier Transform Infrared Spektroscopy (FTIR) have been used to investigate the morphological and structural analysis of the polymer covered magnetic nanoparticles, respectively.After lyophilization process it was observed that the pores size and the swelling amount of the magnetic nanosponge preperad in this work increased. The capacity of the adsorption of Ranitidin HCl on the nanosponges also increased on the lyophilized samples. The amount of the swelling of the lyophilized sample was reached to 47 %, in the solution at pH= 2,25.