Low-density-parity-check codes
Düşük yoğunluklu parite kontrol kodları
  1. Tez No: 1021591
  2. Yazar: BUKET ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CARSTEN DAMM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Georg-August-Unıversıtat Gottıngen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik-Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Düşük yoğunluklu parite-kontrol (LDPC) kodları ilk olarak Gallager tarafından 1962 yılında MIT'de hazırlanan doktora tezinde önerilmiştir. O dönemdeki hesaplama güçlükleri, bu kodların zarif özelliklerinin keşfedilmesine olanak vermediğinden, LDPC kodları 35 yıldan fazla bir süre büyük ölçüde ihmal edilmiştir. 1996 yılında yeniden keşfedilmelerinin ardından, kodlama ve bilgi teorisinin en popüler araştırma konularından biri hâline gelmiş; ayrıca telekomünikasyon, sinyal işleme, istatistiksel fizik ve benzeri alanlarda birçok uygulama bulmuştur. Bu çalışmanın amacı, konuya ilişkin başlıca yaklaşımları incelemek ve bunları birleşik bir matematiksel dil içerisinde ifade etmektir. Böylece konu yalnızca sistematik bir şekilde anlaşılabilir olmakla kalmayacak, aynı zamanda LDPC kodları hakkında kısa ve toplu bir öğretici kaynak niteliği de taşıyacaktır. Konuya giriş yapmadan önce, kodlama ve bilgi teorisinin en önemli görevlerine ilişkin kısa bir özet verilmektedir. Tarihsel gelişim izlenerek, LDPC kodlarının çeşitli inşa teknikleri matris ve çizge gösterimleri aracılığıyla sunulmaktadır. Bu kodların özellikleri, minimum uzaklıklarının Gilbert–Varshamov sınırına üstel olarak ulaşabilmesi ve en iyi çözme yöntemi ile kod oranının kanal kapasitesine yaklaşabilmesi gibi cebirsel ve kombinatoryal terimlerle açıklanmaktadır. Bu durum, Shannon teoreminin yapıcı bir ispatını da sağlamaktadır. LDPC kodları için kullanılan çözme algoritmaları, mesaj iletme algoritmaları sınıfına aittir. Bu algoritmalar yinelemeli olup, gürültülü bir kanal üzerinden gönderilen kod sözcüğünün bit değerleri hakkında ikili veya olasılıksal kararlara dayanır. Algoritmanın analizi, yoğunluk evrimi (density evolution) adı verilen süreç aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sürecin amacı, verilen bir LDPC kod topluluğu için kanal gürültüsünün bir eşik değerini belirlemektir; böylece mesaj iletme çözücüsü olası hataları başarıyla düzeltebilir.
Özet (Çeviri)
Low-density-parity-check (LDPC) codes were first proposed in the PhD thesis of Gallager at MIT, in 1962. They remained largely neglected for over 35 years due to the computational difficulties at that time, which didn't allow to discover their elegant properties. After their rediscovery in 1996, they became one of the most popular research topics of coding and information theory, which also yield many applications in the fields like telecommunication, signal processing, statistical physics etc. The aim of this work is to survey the main concerning approachs and to express them in an unified mathematical language, which would let the subject not only to be understood in a systematic way, but also to be a brief collective tutorial about LDPC codes.Before introducing the subject, a crash summary about the most important tasks of coding and information theory is given. Following the historical progression, various techniques of LDPC code constructions are presented in matrix and graph representations. Their properties are explained in algebraic and combinatorial terms such as their minimal distance can achieve Gilbert-Varshamow bound exponentially and with an optimal decoding the code rate approachs the channel capacity, which provides a constructive proof to the Shannon's theorem. The decoding algorithms used for LDPC codes belong to the class of message passing algorithms. They are iterative and rely on binary or probabilistic decisions about the bit values of the codeword which is sent through a noisy channel. The analysis of the algorithm is carried out by the process called density evolution, which intends to determine a threshold of channel noise for a given LDPC code ensemble so that the message passing decoder is able to correct the possible errors successfully.