Çocuk oyun alanlarının ilköğretim çağındaki kullanıcılarca değerlendirilmesi ve tasarım ilkelerinin belirlenmesi
Evalution of children's playgrounds by elemantary school age users and detarmination of design principles
  1. Tez No: 282748
  2. Yazar: ŞENNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALTINÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çocuk gelişiminde oyunun önemli bir yeri vardır. Günümüz kent koşullarında çocukların açık alanda oyun oynayacakları alanlar gitgide azalmakta ve çocuklar kapalı alanlarda oyun oynamaya itilmektedir. Oysa yapılan bir çok çalışma açık alan oyun aktivitelerinin çocuk gelişimini etkilediği ve olumlu yönde teşvik ettiğini ortaya koymaktadır. Çocukların dış mekanda oyun oynadıkları alanların başında ise çocuk oyun alanları gelmektedir. Dolayısıyla çocuk oyun alanlarının tasarım ve planlaması çocuk gelişimi açısından önemlidir. İyi bir planlama ise kullanıcıların beklentilerini karşılamalı ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir.Araştırmada çocuk gelişimi incelenmiş, öncelikle çocuk-oyun, çocuk-mekan ilişkileri yapılan literatür çalışmaları ile araştırılmıştır. Ayrıca çocukların fiziksel ve bilişsel gereksinimleri ortaya konmuştur. Konu ile ilgili olarak dünyadan çeşitli çocuk oyun alanı örnekleri irdelenmiştir. İstanbul ili Abbasağa Parkı, Özgürlük Parkı, Özel Yüzyıl Işıl İlköğretim Okulu ve 4. Murat İlköğretim Okulu örnek alan olarak seçilmiştir. Seçilen örnek alanlar tarihsel süreç içersinde ve günümüz koşullarında irdelenmiş, yapılan literatür çalışması ve görsel saptamalarla elde edilen bulgular sonrasında araştırma alanlarının nitelikleri ortaya konulmuştur. Örnek alanlarda 7-14 yaş grubundan her araştırma alanında 50'şer çocuk olmak üzere toplam 200 çocuk ile çocuk oyun alanları ile ilgili anket çalışması gerçekleştirilerek anket verilerinin değerlendirilmesi yapılmıştır.Sonuç olarak, literatür çalışması, örnek alanlarda yapılan görsel değerlendirmeler ve anket çalışmasından elde edilen bulgular ışığında mevcut çocuk oyun alanlarının değerlendirmesi yapılmış ve çocuk oyun alanı tasarımında temel oluşturan, yer seçimi, mekan oluşturulması, donatı belirlenmesi, malzeme seçimi ve bitkilendirme gibi tasarım ilkeleri belirlenerek, çocuk oyun alanları tasarımı ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Playing has an important role in development of children. Under current urban conditions, outdoor areas reserved for children to play are gradually decreasing and children are forced to play indoors. However, many studies made on this subject showed that playing activities outdoors affect and support child development positively. Children?s playgrounds are among the areas which they can play in outdoors. Consequently, designing and planning of children?s playgrounds is important for the development of children. A good planning must meet the expectations of users and meet their requirements.In this study first child play, child-space relationships the literature studies and has been investigated. Moreover, physical and cognitive needs of children have been revealed. As relevant examples from the world of various children's playground was also examined. Four diffrent sample areas was selected in İstanbul City selected examples of areas within the historical process and was discussed in today's conditions, the literature study and the visual findings were obtained after nature of the research were presented.As a result, the literature study, sample areas and the visual assessments and surveys obtained from the findings in light of the existing children's playground of the assessment were made and children's playground in the design of underlying, site selection, space creation, equipment identification, equipment selection and planting, such as design principles to be determined children's play areas have suggestions about the design.