Düzce'deki çocuk oyun alanlarının ilköğretim çağındaki kullanıcılarca değerlendirilmesi ve tasarım ilkelerinin belirlenmesi
Evaluation of children playgrounds in Düzce by users in primary education and determination of design principles
  1. Tez No: 611497
  2. Yazar: MUSTAFA ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Oyun çocuk gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Çocuklar, doğası gereği oyun oynamaya programlanmış bir makine gibi, günün her anında her yerde oynamak isterler. Kentleşme ile birlikte, günümüzde çocukların açık alanlarda oyun imkânları giderek azalmaktadır. Önceki çalışmalar açık alanlarda oynanan oyunların çocuğun gelişimi için katkı sağladığını göstermiştir. Çocuk oyun alanları çocukların oynadığı başlıca açık alanlardır. Çocuk oyun alanlarının planlanması ve tasarımı çocukların gelişimine katkı sağlamak için önemlidir. Çocuk oyun alanları kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde ve çocuk oyun alanları tasarım ilkelerine uygun biçimde tasarlanmalıdır. Çocukların oyun isteklerini ve ihtiyaçlarını iyi anlamak gereklidir. Çocukların oyun süresince sosyal davranışları, oyun tercihleri ve çocuk oyun alanlarının tasarım ilkelerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmada; çocuk gelişimi, oyun, oyunun çocuk gelişimine etkisi, çocuk oyun alanları ve çocuk oyun alanlarının tasarım ilkeleri ile ilgili literatür çalışmaları incelenmiştir. Bu araştırmada Düzce ili Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer alan“Kalıcı Konutlar”bölgesindeki çocuk oyun alanları ve Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri çalışma alanı içerisindeki çocuk oyun alanlarını değerlendirmesi için örnek olarak seçilmiştir. Çalışma alanı içerisindeki çocuk oyun alanlarının mevcut durumları arazi çalışması ve görsel saptamalar sonucunda belirlenmiş ve çocuk oyun alanları tasarım ilkelerine göre değerlendirilmiştir. Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin oyun türlerini, sosyal davranışlarını, derslerdeki başarılarını belirlemek için anket çalışması yapılmış ve SPSS programında analiz edilmiştir. Çalışma alanı içerisinde yer alan çocuk oyun alanlarının mevcut durumları çocuk oyun alanları tasarım ilkelerine göre değerlendirme sonucunda eksikler olduğu belirlenmiştir. İlkokul öğrencilerinin verilerinin analizi sonucunda, çocuk oyun alanlarındaki oyun aletleri birinci sınıf öğrencileri tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Diğer sınıflardaki öğrencilerin daha fazla grup oyunları tercih ettikleri ve grup oyunları öğrencilerin sosyal özelliklerine pozitif yönde daha fazla katkı sağladığı belirlenmiştir. Alan içerisindeki çocuk oyun alanları, ilkokul öğrencileri ve çocuk oyun alanları tasarım ilkeleri yönünden değerlendirme sonucuna göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The play has a very important place in child development. Children want to play anywhere at any time of the day, like a machine that is inherently programmed to play. Together with urbanization, nowadays children's play opportunities in open spaces are gradually decreasing. Previous studies have shown that games played in open spaces contribute to the development of the child. Children playgrounds are mainly outdoor areas where children play. Planning and design of children's playgrounds are important to contribute to the development of children. Children's playgrounds should be designed to respond to the needs of the users and in accordance with the design principles. A good understanding of children's play desires and needs is a necessity. This study have been done to determine the social behaviour of children during play, play preferences and design principles of children's playground. In this study, literature studies related to child development, play, the effect of play on child development, children playgrounds and design principles of playgrounds are examined. In this study, children playgrounds in the“Kalıcı Konutlar”region located within the boundaries of the Central district of Düzce province and Cumhuriyet Primary School students were selected as examples for the evaluation of children playgrounds within the study area. The current conditions of the children's playgrounds in the study area were determined as a result of field studies and visual determinations and the children's playgrounds were evaluated according to the design principles. A survey study was conducted to determine the play types, social behaviours and lesson success of the students of Cumhuriyet Primary School and analyzed in SPSS program. As a result of the evaluation of the current conditions of the children's playgrounds in the study area according to the design principles of the children's playgrounds, it was determined that there were deficiencies. As a result of the analysis of the data of primary school students, play equipments in children's playgrounds are preferred more by first-year students. It was determined that the students in the other classes preferred more group games and the group games more contributed positively to the social characteristics of the students. Suggestions were made according to the results of the evaluation in terms of design principles of children's playgrounds, elementary school students and children's playgrounds within the area.