İstanbul Adalar ormanlarında entomolojik problemler
Entomological problems in the forest of Istanbul Islands
  1. Tez No: 282824
  2. Yazar: MEHMET ALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HAKYEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma İstanbul Adalar Ormanlarında 2008-2010 yılları arasında yapılmıştır. Adalar Marmara Denizi'nin kuzeydoğusunda yer almakta olup yaklaşık 610 ha ormanlık alana sahiptir.Çalışmanın amacı İstanbul-Adalar ormanlarında zarar yapan böcek türleri ile bunların yayılışlarını, konukçu bitkilerini, biyolojilerini ve morfolojilerini incelemektir. Çalışmaya başlamadan önce konuyla ilgili literatür incelemesi yapılmıştır.Araştırma alanında Pinus brutia orman oluşturan tek ağaç türü olup, diğerleri maki elemanları olan Quercus coccifera, Arbutus unedo, Pistacia terebinthus, Phylleria latifolia, Laurus nobilis, Cistus salviifolius, Erica arborea, Lavandula stoechas, Juniperus oxycedrus, Spartium junceum, Cistus creticus, Sarcopoterium spinosum, Calycotome villosa, Olea europaea L. ssp. sylvestris'tir.Zararlıların uçuş dönemlerinin ve populasyon yoğunluklarının belirlenmesi amacıyla feromon tuzakları ve tuzak ağaçları kullanılmıştır.Arazide toplanan erginler konunun uzmanlarından da yararlanılarak teşhis edilmiş ve bunların yayılışları, morfolojileri, biyolojileri ve konukçuları arazi ve laboratuar çalışmaları ile belirlenmiştir.Marchalina hellenica, Ips sexdentatus, Orthotomicus erosus, Tomicus minor, Tomicus piniperda ve Thaumetopea pityocampa çalışma alanımızda zarar yapan önemli böcek türleri olarak ele alınmıştır.İğne yapraklılarda en tehlikeli tür olarak gördüğümüz T. pityocampa'ya karşı yürütülen mücadele yöntemlerinden biri olan predatör Calosoma sycophanta'nın üretilmesi detaylarıyla incelenmiş ve diğer mücadele yöntemlerine göre daha başarılı sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the forests of Istanbul Islands, The study area, located in north-east of Marmara Sea, has 610 ha forested land.Major conifer tree of the study area is Pinus brutia, the other plant species are scrubs such as Quercus coccifera, Arbutus unedo, Pistacia terebinthus, Phylleria latifolia, Laurus nobilis, Cistus salviifolius, Erica arborea, Lavandula stoechas, Juniperus oxycedrus, Spartium junceum, Cistus creticus, Sarcopoterium spinosum, Calycotome villosa and Olea europaea L. var. Sylvestris.The distributions, host plants and morphologies of the harmful insects of Istanbul Islands were investigated by this study. At the beginning of this study, all available literature checked.For determining of adult mating period and population density, pheromone traps and trap trees were used. The collected species were idenified by the supervision of the specialists. Also, the morphology, distribution and host plants of these insects were studied in the laboratory and field.Among the determined species Marchalina hellenica, Ips sexdentatus, Orthotomicus erosus, Tomicus minor, Tomicus piniperda and Thaumetopea pityocampa are the most important harmful species in the study area.T. pityocampa is the most harmful insect damaging on the conifers. So, the production process in the laboratory and releasing to the field of Calosoma sycophanta, predator of pine processionary insect, given in detail. It was determined that the control method by C. sycophanta was more succesfull than the other methods.