Regulations based on stray animals in urban planning – The case of İstanbul Büyükada
Kent planlamasında sokak hayvanlarına dayalı düzenlemeler – İstanbul Büyükada örneği
  1. Tez No: 892789
  2. Yazar: SAHRA GÜNDOĞDU ATALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tarih boyunca, insanoğlunun doğayı biçimlendirme ve inşa etme arzusu, gezegenimizde yaşayan diğer türler üzerinde derin etkiler yaratmıştır. Şehirlerin genişlemesi, ormanların yok edilmesi ve habitatların değiştirilmesi, birçok hayvan türünün yaşam alanlarının daralmasına, hatta yok olmasına neden olmuştur. Bu, sadece yaban hayvanlarını değil, sokak hayvanlarını ve evcil hayvanları da etkilemektedir. Bu durum, ekosistemimizin hassas dengesini bozarak biyoçeşitliliğin azalmasına ve sonuç olarak doğanın kendini yenileme kapasitesinin zayıflamasına yol açmaktadır. Kentsel planlama süreçlerinde, genellikle insan ihtiyaçları ön planda tutulsa da bu planlamaların sadece insanlar için değil, aynı zamanda o bölgede yaşayan tüm canlılar için sürdürülebilir ve yaşanabilir bir çevre sağlaması gerektiği giderek daha fazla kabul görmelidir. Kentsel yeşil alanların korunması ve artırılması, vahşi yaşam koridorlarının oluşturulması ve sokak hayvanları için güvenli geçiş yollarının ve barınakların sağlanması, kentsel ekosistemlerin sağlığını korur. Bu yaklaşım, insanların ve diğer canlıların uyum içinde yaşamasını destekleyerek, doğanın korunmasına ve canlı çeşitliliğinin sürdürülmesine katkıda bulunur. Çalışma alanı olarak İstanbul ili, Adalar ilçesine bağlı Büyükada seçilmiştir. Büyükada, İstanbul'un en büyük adası olup, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla dikkat çekmektedir. Sokak hayvanlarının bakımına verilen önem açısından da İstanbul'un diğer ilçelerinden ayrılan bir yerdir. Ancak, sokak hayvanları, yaban hayvanları ve evcil hayvanların yaşam koşullarının daha da iyileştirilmesi gerektiği bir gerçektir. Bu tez, Büyükada'da hayvanların şehirdeki yaşamlarını nasıl daha iyi bir noktaya getirilebileceği ele alınarak, hayvan hakları ve refahı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Kent planlamaları hayata geçirilirken çevresel etki değerlendirmelerinin yapılması ve bu değerlendirmelerde tüm canlıların ihtiyaçlarının dikkate alınması hem doğal yaşamın korunması hem de insanların daha sağlıklı ve huzurlu bir çevrede yaşaması için önemli bir yer teşkil etmektedir. Böyle bir yaklaşım, gelecek nesiller için de daha yaşanabilir bir dünya bırakılmasına olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humankind's desire to shape and build nature has had profound effects on other species living on our planet. Expansion of cities, destruction of forests, and changing habitats have caused the habitats of many animal species to shrink or even disappear. This affects not only wild animals but also stray animals and pets. This situation disrupts the delicate balance of our ecosystem, leading to a decrease in biodiversity and, as a result, a weakening of nature's capacity to renew itself. Although human needs are generally prioritized in urban planning processes, it should be increasingly accepted that these plans should provide a sustainable and livable environment not only for humans but also for all living things in that area. Protecting and increasing urban green areas, creating wildlife corridors, and providing safe passageways and shelters for stray animals protect the health of urban ecosystems. This approach contributes to the protection of nature and the maintenance of living diversity by supporting humans and other living creatures to live in harmony. Büyükada in the Adalar district of İstanbul was chosen as the study area. Büyükada is the largest island of İstanbul and attracts attention with its natural beauty and historical texture. It is a place that differs from other districts of İstanbul in terms of the importance given to the care of stray animals. However, it is a fact that the living conditions of stray animals, wild animals, and pets need to be improved further. This thesis aims to raise awareness about animal rights and welfare by discussing how to improve the lives of animals in the city of Büyükada. Conducting environmental impact assessments and taking into account the needs of all living things when implementing urban planning is an important part of both protecting natural life and allowing people to live in a healthier and more peaceful environment. Such an approach will leave a more livable world for future generations.