Dershane seçiminde etkili olan faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors that are efeective for choosing the courses
  1. Tez No: 282841
  2. Yazar: FEYZA BÜYÜKKÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde eğitimin önemi her geçen gün artmaktadır. Her gencin hayalinde üniversite öğrencisi olmak yatmaktadır. Ülkemizde üniversitelere giriş bir sınav sistemiyle belirlenmektedir. Hem genç nüfusun çok olması, hem de üniversite kontenjanlarının yetersiz olmasından dolayı bu sınavda başarılı olmak gençler ve aileleri açısından çok önemlidir.Bu sınav maratonunda öğrencilerin ve ailelerin yardımına dershaneler yetişmektedir. Dershaneler ülkemizde eğitimde fırsat eşitliğini daha geniş tabana yayan, öğrencilerin kendi arzularıyla devam ettiği, bölgeler arası farkları ortadan kaldıran eğitim kurumlardır. Ülkemizde gerek ilköğretim döneminden sonra liseye giriş aşamasında, gerekse liseden sonra üniversiteye giriş aşamasında dershanelerden faydalanılmaktadır. Günümüzde dershaneler o kadar önemlidir ki üniversiteye girişte en önemli faktörün dershaneler olduğu genel kanısı mevcuttur.Bu ilgi ile birlikte her geçen gün biraz daha büyüyen dershanecilik sektörü küresel ekonomik krizden, liselerin 3 yıldan 4 yıla çıkması, ÖSS'de taban puan barajının düşmesi ve üniversitelerin kontenjanlarının artması gibi sebeplerden dolayı ciddi bir krizle yüzyüze gelmiştir.Bu tez çalışmasında insanların dersaneleri tercih etme sebepleri araştırılmıştır. Bunun için bir anket çalışması hazırlanarak SPSS programı yardmıyla anket verileri analiz edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada çok değişkenli karar verme problemi çözüm tekniklerinden biri Analitik Hiyerarşi Süreci hakkında detaylı bilgi verilmiş ve dershane seçimine etki eden faktörler belirlendikten sonra bir velinin dershane seçimi bu teknik yardımı ile yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda hedeflenen dersanelerin mevcut durumlarını en iyi hale getirecek ve yeni yatırımları yönlendirecek kararlar almaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of education has been increasing. Each student has a dream of being a university student. In our country, the entrance of university is determinde by an examination system. Because of the high percentage of young population and inadequacy of university quotas, it is very important to be successful in this exam for students and their families.In this exam marathon, the courses help the families. Courses are the institutions which spread the equality of opportunity to larger base, are gone with students? will and remove differences of the districts. In our country, courses are used for both after the secondary school to enter high school and after high school to enter university. Nowadays, the courses are so important that there is general opinion about the courses for being the most important factor for entrance to university.However, with the global crisis, the increase of the years of high school from 3 years to 4 years, the decrease of minimum points and the increase of university quotas; courses face with the serious crisis.In this thesis study, people?s reasons for choosing the courses are investigated. The survey is prepared and with the help of SPSS program survey data are analyzed. Also, in this study, one of the solution techniques of multivariable decision making problem called Analytical Hierarchy Process is explained in a detailed way and after determining the factırs which affect the choice of the course, one parent?s course choica is done with the help of this technique. This study aims to take decisions to make better the courses than their present conditions and lead new investments.