Türkiye'de orman yangınlarıyla savaş uygulamaları ve etkinlikleri (İzmir Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Forest fire control activities and their efficiency in Turkey (A case study of Izmir Forest Directorate)
  1. Tez No: 282856
  2. Yazar: İSMAİL ÜZMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de Yangın Koruma ve Savaş Organizasyonunun, orman yangınlarının seyri ve çıkan yangınlarla etkili bir savaş için ne gibi uygulamalar yapılması gerektiğini ve etkinliklerini ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Bu itibarla Türkiye'de orman yangınları ve önemi, coğrafi bölgeler itibariyle yangınların dağılışı, yangınların çıkış nedenleri ve zararları genel olarak ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü itibariyle ortaya konulmuştur.Yangın çıkmadan önce ve yangın esnasında ya da yangından sonra yapılan uygulamalarla ormanlarımızdaki yangın zararı en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Bu araştırmada eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri, ulaşım, gözetleme, haberleşme organizasyonları ile havuz ve göletler, yangınla savaşta kullanılan araç ve gerecin miktarları, özellikleri ve uygun yerlere konuşlandırılmalarının planlanması İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ormanları bazında incelenmiştir.Bu inceleme sonuçlarına dayanarak yangın koruma ve savaş uygulamalarının etkinliği irdelemiş, yangınların ülkemizde mevcut ormanlar üzerindeki zararını en az düzeye indirmek için önerilerde bulunulmuştur.Yapılan çalışma yukarıda adı geçen konuları kapsaması yanında, yangınların hemen her yıl büyük maddi ve manevi zararlarının görüldüğü İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nde orman yangınlarıyla savaş uygulamalarını ve etkinliklerini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to put forward what has to be done against forest fires by fire preventing and supressing organizations in Turkey. For that reason, the detailed information on forest fires and importance in Turkey, the distribution of fires by means of different geographical regions, the causes and the damages of fires especially in İzmir Forest Directorate was given.There are some applications (activities) were done before the fire has started, during the fire and after the forest fire in order to reduce the damage rate of the fire. For example; education, transportation, observation and communication systems. These were also investigated by means of their efficacies within İzmir forest.With this Msc Thesis some important advices were suggested against forest fires and the ?success? or ?failure of the fire preventing and suppressing organizations was announced.