Bir rüzgar türbininin bilgisayar destekli analizi
Computer-aided analysis of a wind turbine
  1. Tez No: 282859
  2. Yazar: KAYHAN AKTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL UZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları; çevre dostu olması, dünyanın her ülkesinde var olabilme özelliği ve sürdürülebilir olması nedeni ile son yıllarda ülkelerin enerji ihtiyacının karşılanmasında ön plana çıkmasında etken olmuştur. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında rüzgar enerjisinin belirgin ve önemli bir yeri vardır. Rüzgar enerjisi; fosil yakıtların oluşturduğu asit yağmurlarına ve atmosferik kirlenmeye neden olmayan temiz, bedava ve tükenmeyen bir enerji kaynağıdır. Rüzgar enerjisi sistemlerinin geliştirilmesi ve rüzgar çarklarından daha yüksek verim elde etmek için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu nedenle de, çok değişik rüzgar çarkı tasarımları geliştirilerek üretilmekte ve kullanılmaktadır.Bu çalışmada, genel rüzgar enerjisi anlatılmakla birlikte, bir çok üstünlüğü bulunmasına rağmen, düşük olan aerodinamik performanslarından dolayı daha az kullanılan savonius rüzgar çarklarının farklı alternatiflerinin, belirlenen rüzgar hızı ve akış koşulları sabit tutularak bilgisayar destekli analizleri yapılmıştır. Bu bağlamda algoritma hakkında detaylı bilgi verilmiş ve alınan sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources, environmental friendliness, the world's ability to exist in each country and to be sustainable because of the country in recent years in meeting the energy needs of the agents has been to the fore. Among renewable energy sources of wind power has obvious and important place. Wind energy, fossil fuels creates pollution that does not cause acid rain and atmospheric clean, free and inexhaustible source of energy. Development of wind and wind energy systems to achieve higher efficiency of the wheel are continuing. Therefore, many different wind wheel design was developed and produced and used.This study describes the general wind energy, has many advantages, although with low aerodynamic performance due to their less frequently used savonius different alternatives of wind wheel, wind speed and the specified flow conditions kept constant by computer-aided analysis are carried out. In this context, given detailed information about the algorithm and the results are interpreted.