Üç kanatlı, 600 Kw gücünde, dişli çark çevrim mekanizmalı bir rüzgar türbininin mekanik tasarımı
Mechanical design of a three-bladed 600 Kw wind turbine with gear box
- Tez No: 301917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda dünyada ve ülkemizde yenilenebilir enerji kullanımına yönelik sistemler hızla çoğalmaktadır. Bu sistemler içerisinde en verimli olanlardan bir tanesi üç kanatlı rüzgar türbinleridir. Türkiye´deki rüzgar türbini üretim sanayisine katkıda bulunması umularak hazırlanan tezde 600 KW gücünde, Hollanda Vestas tipi dişli çark mekanizmalı bir rüzgâr türbindeki mekanik tasarımı için gerekli hesaplamalar ve analizler üzerinde durulmuştur. Bilgisayar destekli geometrik modelleri hazırlanarak rüzgâr türbin kanatların tasarımları ve kanat göbeğine bağlı düşük hız milinin mukavemet hesapları gerçekleştirilmiştir. 600 KW gücündeki rüzgar türbinine uyumlu ve Türkiye şartlarında yapımı basit olabilen üç kademeli bir dişli kutusunun konstrüksiyon hesaplamaları gösterilmiştir. Rüzgar türbin sisteminde maksimum yüke maruz kalan bir parçanın dayanım analizi yapılmıştır. Değerler, tablolarla, çizimlerle ve diyagramlarda verilmektedir. Sonuç olarak hazırlanan çalışmada rüzgar türbinlerinin mekanik sisteminin tamamının Türkiye'nin herhangi bir yerinde rahatlıkla üretilebileceği ve Türkiye'deki teknolojik altyapı ve insan gücü bilgi birikiminin rüzgar enerji tesisleri inşa edebileceği gerçeği tartışmaya sunulmaktadır. Rüzgar türbinleri ile ilgili çok karmaşık diye tanımlanan gerekli konstrüksiyon hesaplarının ve analizlerin günümüz normal bir mühendislik bürosunda yapılabileceği çalışmada gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years number of systems which uses renewable energy are increasing rapidly. In these systems one of the most efficient system is Three-bladed wind turbine.With the hope of adding new things to Türkish wind industry,in this thesis,a 600 Kw wind turbine is calculated and analised.Solid models of mechanical parts are drawn and strength calculations of blades and Low speed shaft are made.Constraction calculations of a a gear box which can easily manufactured in Turkey is shown.Also critical part of the gear box is deformation analysis is made.Values, drawings and diagrams are provided. In Conclusion, the entire study was prepared to serve the discussion ; the tecnology base and human power of Turkey can build wind plants ,Turkey can easily produce mechanical parts of a wind turbine,And this work also recommend;Renewable energy plants as wind and solar encouragements of goverment can be given to plants which produced totaly native.This work shows that,wind turbine construction calculations and analysis which described as very complex can be made in basic engineering office