Bilecik ili Pazaryeri ilçesi Karaköy mevkiinde rüzgar enerjisi uygulaması
The application of wind power at Bilecik - Pazaryeri - Karaköy district
  1. Tez No: 282863
  2. Yazar: KADİR FİKRİ ARSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ile sulama alanında çalışanların rüzgar enerjisi ile pompalama konusunda bilgi sahibi olmaları amaçlanmıştır. Rüzgar enerjisi ile pompalamanın belirlenen alanda uygulanabilirliği ve ihtiyacın karşılanması için gerekli rüzgar türbini, rüzgar enerjili pompa, su tesisatı, tank seçimi konularına değinilip örnekler ve hesaplamalar ile anlatılmıştır.Diğer su pompalama yöntemlerinin maliyetleri, yatırım giderleri, tükettikleri enerji ve bastıkları su rüzgar enerjisi ile su pompalama sisteminin maliyeti ile karşılaştırılmıştır. İşletme ve bakım giderleri bakımından rüzgar enerjisi ile pompalama sistemlerinin önemli boyuttaki avantajı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide information on wind energy pumping systems. In this thesis the application of wind pumping system, wind türbine, pumps and water pumping system in Bilecik-Pazaryeri-Karaköy district were worked out and necessary calculations were done.Wind energy water pumping system?s investments costs, energy requirements and water quantities were compared with other pumping systems. The advantage of wind pumping systems must be taken into account from operation and maintenance of view when designing such systems.