Kadın turistlerin satın alma davranışlarının sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
The evaluation terms of sustainability of the purchasing behavior of women tourists
  1. Tez No: 433754
  2. Yazar: GÖZDE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kadınlar yaşamları boyunca büyütmek, beslemek ve üretmek gibi işlevleri dolayısıyla, doğa ve çevre ile etkileşim içindedir. Dolayısıyla, kendilerini doğaya ve çevreye hep daha yakın hissetmekte ve kendilerini bu çevreyi koruyarak var olduğu şekilde gelecek nesilleride aktarma konusunda sorumlu görmektedirler. Ayrıca kadınlar, pazarda satılan herşeyin büyük bir kısmını satın alan veya satın alınmasında etkili olan gruptur. Bu durum turizm pazarı içinde söz konusudur. Ancak turizmin ülke ekonomisine büyük katkısı bulunurken, bilinçsiz yapıldığında da doğal kaynakları tahrip etmektedir. Bu tahribatın engellenebilmesi için günümüzde sürdürülebilir turizmin önemi artmaktadır. Yapılan araştırmalar“doğaya karşı sorumluluk”duygusunun, yaradılışından dolayı kadınların her türlü davranışlarına iç güdüsel olarak yansıdığını göstermektedir. Bu çalışmada da kadın turistlerin turistik faaliyetleri tercih ederken sergiledikleri satın alma davranışlarının sürdürülebilirlik kriterlerine uygun olup olmadığını araştırmak ve ortaya koymaktır. Böylece kadın turistlerin doğaya verdikleri önemin, satın alma davranışları üzerinde ne derece etkili olduğu değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda Bilecik ili, Pazaryeri ilçesi Kınık Eko turizm Köyü'nde alan çalışması yapılmıştır. Köyde eko turizm yapan 13 kadın ile görüşülmüş ve elde edilen bulgular içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen veriler anlamlı bölümlere ayırmak için ilk önce kodlanmış daha sonra kod listesi oluşturulmuştur. Yapılan kodlama ve kategorilere ayırma sonucu kodların frekans sıklığına bakılarak katılımcıların sürdürülebilir satın alma davranışları ile ilişkilendirilmiştir. Kadınların anne olarak ailesini korumak, çocuklarına temiz bir gelecek bırakmak ve turistik faaliyet gerçekleştirirken de sürdürülebilirlik uygulamalarını destekleyerek sürdürülebilir satın alma davranışı sergiledikleri , bu çalışma sonucunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women must have been interact nature and environment on account of like function growing, feeding and producing during their life. That's why they have been felt theirself as a close to nature and environment and have been responsible from protect to nature for future generation. Also women are effective group who buy a part of big piece of market. This situation is a same for tourism market. Nevertheless, tourism must have been damage the nature, while contribute to economic of the country. Thus, nowadays sustainable tourism have been significant to prevent from this damage. Specially women has been shown to reverberate against to be responsible nature to their behavior because of their nature. In this paper's aim, when women have been prefer to kind of tourism, show to purchase behavior according to indicators of sustainable whether it is research and present. Thus, this paper presents to evaluate about how to be effective their purchase behavior, women tourist give an importance to nature. In this content, this research have been done in Kınık Ecotourism village in Pazaryeri of Bilecik. Thirteen women who make an ecotourism was contacted and finding of research had been examined with content analyze. Then, these findings was encoded. Doing encode list and women tourist of purchase behavior was associated to each other with frequent of encode. As a conculusion, in this paper has been shown women protect their family as a mother, leave a clear future to their children and support to implements of sustainable when they do tourist activities with sustainable purchase behavior.