Development of hetero-core fiber optic sensors for health monitoring of smart structures
Akıllı yapıların durumlarının gözlemlenmesi için hetero-core optik fiber algılayıcıların geliştirilmesi
- Tez No: 282877
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL FİDANBOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fiber optik sensörler yapısal gözlemleme için çok iyi adaylardır. Boyutları, ağırlıkları, elektromanyetik girişime duyarsızlıkları yapısal gözlemleme için onları kullanışlı alternatifler haline getirir. Mikro kıvrılma ve makro kıvrılma gibi fiber optik sensör teknikleri yıllardır akıllı yapıların sağlık gözlemlenmesinde kullanılmaktadır.Yeni bir sensör çeşidi olan hetero-core fiberler, çoklu mod fiberlere tek modlu kısa bir fiber parçasının yerleştirilmesiyle oluşturulmuş fiberlerdir. Hetero-core fiber optik sensörleri, içerisinde gerçekleşen mod kuplajı sayesinde daha hassas bir sensör yapısı içererek, büyük avantajlara sahip olarak icat edilmiştir.Bu tez, akıllı yapıların durumlarını gözlemlemek için yeni mikrokıvrılma ve makrokıvrılma sensörleri sunmaktadır. Bu sensörlerde, hetero-core optic fiberler kullanılmaktadır. Ayrıca, hetero-core fiberlerin mikrokıvrılma ve makrokıvrılma karakterleri incelenmiştir. Buna ek olarak, yeni bir hetero-core uygulaması olarak çoklu mod-çoklu mod-çoklu mod hetero-core üretilmiştir. Bu yeni hetero-core fiberin mikrokıvrılma tekniği için diğer hetero-core fiberlerden ve sıradan fiberlerden dahahassas olduğu bulunmuştur. Bu fiberi kullanarak daha hassas bir mikrokıvrılma düzeneğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fiber optic sensors are very good candidates for structural monitoring. Their size, weight, immunity to electromagnetic interference make them very useful alternatives for structural monitoring. Techniques such as microbending and macrobending of fiber optic sensors have been used for health monitoring of smart structures for many years.The hetero-core optical fibers are novel fiber optic sensors that consists of multimode fibers and a short piece of single-mode fiber, which is inserted between the multimode fibers. Hetero-core fiber optic sensors are more sensitive than other fiber optic sensors because of the mode coupling taking place between the multimode and single-mode fibers.This thesis presents new microbending and macrobending sensors in order to monitor the health of smart structures. In these sensors, hetero-core fiber optics are used. Also, the characteristics of hetero-core fibers for microbending and macrobending are investigated. In addition to this, a novel hetero-core fiber, multimode-multimode-multimode hetero-core is introduced. This new hetero-core fiber is found to be more sensitive than other hetero-core fibers and ordinary fibers for microbending. By using this novel hetero-core fiber, more sensitive microbending scheme is introduced.