Structural and spectroscopic investigation of some copper(II) compounds
Bazı bakır bileşiklerinin yapısal ve spektroskopik incelenmesi
- Tez No: 282880
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada geçiş metal kompleksleri Cu[p-tol]2Cl2 ve Cu[m-tol]2Cl2 sentezlenmiştir. Kompleksleri tanımlamak ve incelemek için elemental analiz, infrared ve Raman spektroskopi teknikleri kullanılmıştır. p-tolouidine ve m-tolouidine bu komplekslerde ligand olarak kullanılmıştır ve bu ligandların geometrik yapıları ve titreşim frekansları Yoğunluk Fonksiyonel Teori (DFT) kullanılarak elde edilmiştir. Hesaplamalarda DFT-B3LYP, DFT-B3PW91 ve DFT-PBEPBE metotları 6-311G+** ve aug-ccPVQZ temel kümeleri ile birlikte kullanılmıştır. Ligandların deneysel infrared ve Raman modları DFT sonuçları ile elde edilmiştir. Komplekslerin infrared ve Raman spektrumlarında karakteristik ligand bantları gözlemlenmiştir. Bazı bantlarda kaymalar gözlemlenmesi, metal klorürün p-tolouidine ve m-tolouidine ile bağ yaptığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, transition metal complexes, Cu[p-tol]2Cl2 and Cu[m-tol]2Cl2 are synthesized. In order to determine and investigate these complexes, elemental analysis, infrared and Raman spectroscopy techniques are used. In these complexes p-tolouidine and m-tolouidine have been used as ligands and the geometrical structure and vibrational frequencies of ligands have been obtained by using Density Functional Theory (DFT). DFT-B3LYP, DFT-B3PW91, and DFT-PBEPBE methods with 6-311G+** and aug-ccPVQZ basis sets have been used in calculations. The experimental infrared and Raman vibrational modes of ligands have been determined by DFT calculation results. These characteristic ligand bands have been observed in the infrared and Raman spectra of the complexes. However, some shifts have also been observed in some ligand bands. These shifts represent metal chloride?s forming bonds with ligands, p-tolouidine and m-tolouidine.