Çok dişli Schiff bazlarının sentezi ve bazı geçiş metalleri (M=Ni2+, Zn2+, Cd2+ ve Cu2+ ile yaptığı koordinasyon bileşiklerinin hazırlanması, yapılarının aydınlatılması ve termal davranışlarının incelenmesi
Synthesis polydentate Schiff bases and preparation coordination compounds with some transition metals (M=Ni2+, Zn2+, Cd2+ ve Cu2+, characterization of their structures and investigation of their thermal behaviors
  1. Tez No: 275235
  2. Yazar: ALPER YARDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF KURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, ONONO tipi beş dişli LA, ONNO tipi 4 dişli LB ve LC Schiff bazı ligandlarının bir, iki ve üç çekirdekli kompleksleri ile ONO tipi üç dişli LD ve LE Schiff bazı ligandları sentezlendi ve yapıları aydınlatıldı. Çalışmada yer alan tüm ligandların yapısı UV-Vis spektroskopisi, IR spektroskopisi, termal analiz, 1H-NMR ve 13C-NMR ile karakterize edildi. Bununla beraber tek kristali elde edilebilen LD ve LE ligandlarının yapısı tek kristal X-ışınları tekniğiyle aydınlatıldı.Tez çalışması süresince ONONO tipi LA ligandının bakır (II) ve nikel (II) kompleksleri sentezlendi ve karakterize edildi. Tek kristali elde edilebilen LA ligandının bakır (II) kompleksinin tek kristal X-ışını tekniğiyle yapısı aydınlatıldı. Komplekste bakır metali ligand ile altılı koordinasyon oluşturmuştur.Çalışmada ONNO tipi LB ligandının iki çekirdekli çinko-nikel ve üç çekirdekli nikel-kadmiyum kompleksleri sentezlendi ve tek kristal X-ışını tekniğiyle yapıları aydınlatıldı. Çinko-nikel kompleksinde, çinko iyonlarının altılı, nikel iyonlarının ise dörtlü koordinasyon yaptığı gözlenmiştir. Nikel-kadmiyum kompleksinde ise nikel (II) ve kadmiyum (II) iyonlarının ikisi de altılı koordinasyon yapmıştır.LC ligandının bir çekirdekli nikel (II) kompleksi tek kristal olarak sentezlenmiş ve tek kristal X-ışını tekniğiyle yapısı aydınlatılmıştır. Komplekste nikel metalinin dörtlü koordinasyon yaptığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mono, di and trinuclear complexes of ONONO type pentadentate LA, ONNO type tetradentate LB and LC Schiff base ligands and ONO type tridentate Schiff base ligands LD and LE were synthesized and characterized. All ligands obtained in the study were characterized by UV-Vis spectroscopy, IR spectroscopy, thermal analysis, 1H-NMR and 13C-NMR. For all that, LD and LE ligands were able to be obtained as single crystals and their structures were determined by single crystal X-ray technique.In thesis study duration, copper (II) and nickel (II) complexes of ONONO type LA ligand were synthesized and characterized. Copper (II) complex of LA ligand was able to be obtained as single crystal and they structure were determined by single crystal X-ray technique. In the complex, copper ions with ligand are six-coordinated.In study, dinuclear zinc-nickel and trinuclear nickel-cadmium complexes of ONNO type LB ligand were synthesized and their structures determined by single crystal X-ray technique. In zinc-nickel complex, zinc (II) ions are six-coordinated but nickel (II) ions are four-coordinated. In nickel-cadmium complex, both of nickel (II) and cadmium (II) ions are six-coordinated.Mononuclear nickel (II) complex of LC ligand was able to be obtained as single crystal and they structure determined by single crystal X-ray technique. In this complex, nickel (II) ions are four-coordinated.