Superparamagnetic resonance studies on ferrite nanoparticles
Ferrite nanoparçacıklarda süperparamanyetik rezonans çalışmaları
  1. Tez No: 282890
  2. Yazar: HAYRETTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Manyetik nanoparçacıklar uygulama alanlarının genişligi ve mezoskopik özelliklerinden dolayı çok yaygın olarak çalışılmaktadır. Bu çalışmada,Süperparamanyetik Rezonans (SPR) teorisi ve onun manyetik nanoparçacıklar ZnFe2O4 ve Co0.3Zn0.7Fe2O4 üzerindeki uygulaması çalışılmıştır. Sıcaklığa bağlı manyetik özellikleri araştırılmıştır. Rastgele yönelmiş manyetik momentler ve anizotropi ekseninin ısısal dalgalanmalarından dolayı bu nanoparçacıkların tek alanlı (single domain) oldukları kabul edilmiştir. Tek çizgi fonksiyonu Landau-Lifshitz'in sönümlü presesyon denkleminden elde edilmiştir. Numunelerin manyetik özeliklerinin büyüklüklerine ve sıcaklığa şiddetli bağımlı olduğu gözlenmiştir. Sıcaklık düşerken SPR çizgi genişliği artarak rezonans alanı azalmıştır. Bunun anlamı düşen sıcaklıkla anizotropi alanının artmasıdır. Yüksek sıcaklıklarda SPR çizgi şekli çekirdek anizotropisi ve ısısal dalgalanmalardan etkilenmiştir.Azalan sıcaklıkla birlikte kabuk spinleri numunelerin manyetik alınganlığını artıracakları için bunlar çekirdek üzerinde etkin bir manyetik alan oluştururlar ve buda rezonans alanının (Br) yüksek sıcaklıklardaki değerinden daha küçük değerlere sahip olmasına sebep olur.
Özet (Çeviri)
Magnetic nanoparticles have attracted great interest due to their mesoscopic properties and their potential for applications. In this study, the theory of the Superparamagnetic Resonance (SPR) and its application on magnetic nanoparticles ZnFe2O4 and Co0.3Zn0.7Fe2O4 were studied. The temperature dependent magnetic properties of these particles were investigated. Then these particles are considered as single magnetic domains with random orientations of magnetic moments and thermal fluctuations of anisotropic axes. The individual line shape function is derived from the damped precession equation of Landau-Lifshitz. Magnetic properties of the samples were strongly temperature and size dependent. When the temperature is decreased, while the SPR line width is increasing the resonance field is decreasing. This means the anisotropy field is increasing by decreasing the temperature. At high temperature, the SPR line shape is governed by the core anisotropy and the thermal fluctuations. On decreasing T, as the shell spins increase their magnetic susceptibility, they produce an effective field on the core, leading to a decrease of resonance (Br) from its high T value. As the shell spins begin to order, the effective anisotropy increases following its surface value more closely. So, the results can be interpreted by a simple model, in which each single domain nanoparticle is considered as a core-shell system, with uniaxial anisotropy on the core and surface anisotropy on the shell.