Gate assignment at Ataturk Airport
Atatürk Hava Limanında uçakların kapılara atanması
  1. Tez No: 282892
  2. Yazar: CENGİZ İMGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Atatürk Havaalanındaki Kapı Atama Problemi çözümünü içermektedir. Uçuş zamanı ve tipleri belli olan uçaklar uçak - kapı uygunluğu, iç - dış hat terminal önceliği ve yürüme mesafesiyle dogrudan ilislikili olan müşteri memnuniyeti dikkate alınarak uygun kapılara atanır. Bu çalışma, matematiksel programlama teknikleri ve greedy sezgisel yöntemini entegre eden bir çözüm metodu sunmaktadır. Önce uçuşlar tamsayılı programlama modeli kullanılarak uçuş ve terminal tipine göre ayrıştırılır. Sonra Greedy Metot kullanılarak uçakların kapıya atanmama sayısını minimize etmek için ayrıştırılmış uçuşlar atanır. Çözümü test etmek için 2323 iç ve 2323 dış uçuş, 68 çeşit uçak tipi, 32 kapı ve 58 açık park alanını içeren bir haftalık data kullanıldı. Sonuçlar şu an kullanılmakta olan çözüm yöntemi ile karşılaştırıldı. Önerdiğimiz çözüm metodu ilgili (mantıklı) terminal kapılarına daha çok uçuş atayarak müşteri memnuniyetini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the gate assignment problem for Ataturk Airport is solved. Aircrafts with a given flight schedule and types are assigned to available gates considering the aircraft - gate size compatibility, domestic and international terminal priority and customer satisfaction which is directly related to the walking distance. This study proposes a solution method that integrates the mathematical programming techniques and a greedy heuristic. In the solution method, the flights are first decomposed by flight type and terminal type using an integer programming model. Then, a Greedy method is used to assign decomposed flights to the gates in order to minimize the number of ungated flights. In order to test the solution approach, one week data of Ataturk Airport including 2323 domestic and international flights, 68 aircraft types, 32 gates and 58 remote parking areas is used. The test results are compared with the results obtained by the approach currently used at the airport. The proposed solution method assigns more flights to the related terminal gates resulting in higher customer satisfaction.