Photodynamic inactivation of different cancer cell lines by protoporphyrin IX and its dopamine conjugate
Farklı kanser hücre soylarının protoporfirin IX ve dopamine konjugesi ilefotodinamik inaktivasyonu
  1. Tez No: 282897
  2. Yazar: TUĞBA SAĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fotodinamik tedavi (FDT), genellikle porfirin gibi ışığa duyarlı bir ilâcın intravenöz olarak özel bir dalga boyunda/boylarındaki görünür ışıkla aktive edilerek verilmesiyle gerçekleşen bir tedavi şeklidir. Işığa duyarlı maddeler, belirli bir dalga boyundaki ışığa maruz bırakıldığında, yakınındaki hücreleri öldüren bir reaktif oksijen türü (ROT) oluşturur. Reaktif oksijen türleri apoptoz, immün tepki ve vasküler yıkımı tetikleyebilir veya tümör hücrelerini doğrudan öldürebilir.Bu çalışmada, Protoporfirin-IX ve Dopamin bağlı protoporfirin farklı kanser hücreleri üzerinde incelendi. Hücrelerin derişime bağlı canlılık ve sitotoksisitesi Protoporfirin-IX ve Dopamin bağlı protoporfirin uygulamasından sonra ölçüldü Buna ek olarak, Protoporfirin-IX ve Dopamin bağlı protoporfirinin FDT ile beraber farklı kanser hücreleri üzerinde DNA kırıkları oluşumu ve fosfotidilserinin hücre düzeyinde belirlenmesi ile apoptozu tetiklediği gösterildi. Sonuçlar Reverse Transkriptaz-Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) yöntemi ile Kaspaz-3 aktivitesine bakılarak doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is a treatment that includes the administration of a photosensitizing drug, often a porphyrin derivative, followed by irradiation with visible light of specific wavelength(s). Photosensitizers produce a type of reactive oxygen species (ROS) that kills neighboring cells when exposed to a specific wavelength of the light. Reactive oxygen species may induce apoptosis, immune response and vascular shutdown or directly kill tumor cells.We investigated the Protoporphyrin-IX and Dopamine conjugated protoporphyrin on different cancer cell lines. The concentration-dependent viability and cytotoxicity of cells were measured after Protoporphyrin-IX and Dopamine conjugated protoporphyrin treatment. In addition, we showed that Protoporphyrin-IX and Dopamine conjugated protoporphyrin induce apoptosis by causing DNA fragmentation and phosphatidylserine localization on different cancer cell lines prior to photodynamic treatment. We confirmed our results by checking Caspase-3 activity with Reverse Transcriptase-Polymerase Chain Reaction (RT-PCR).