Mikrodalga yöntemiyle yeni pamam türü dendrimerlerin sentezi ve biyokimyasal özelliklerinin araştırılması
Microwave assisted synthesis of novel pamam type denrimers and investigation of their biochemical properties
- Tez No: 282898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dendrimerler çok fonksiyonlu, çok dallı ve üç boyutlu makromoleküllerdir. Dendrimerlerin molekül yapılarını çekirdekten başlayarak arzu edilen yüzeye ulaşılana kadar simetrik bir şekilde eklenen dendronlar belirler. Bu yapılara bağlı olarak dendrimerlerin reaktiflik ve çözünürlük başta olmak üzere oldukça karakteristik fiziksel ve kimyasal özellikleri vardır. Dendrimerlerin işlevselliği molekül içindeki boşluklara ve yüzeydeki son gruplara bağlıdır. Simetrik olarak eklenen yapı taşları (dendronlar) dendrimerin sadece şeklini değil aynı zamanda reaktifliğini de belirler. Bu bilgiler ışığında; amin, ester ve alkol sonlu dendrimerlerin sentezi ve bunların reaktifliği incelendi. Trimetilpropan tris[poli(propilen glikol), amin terminated ] eter çekirdek olarak seçildi. Yüzeyde 3 adet birincil amin barındıran polimerik çekirdeğe, dönüşümlü olarak metilakrilat ve etilendiamin eklendi. Bu şekilde dendrimer 10. nesle kadar büyütüldü. Oluşan dendrimerleri suda çözünür hale getirmek için ester sonlu olanlara son aşamada amino tris eklenerek hidroksilli dendrimerler elde edildi. Mikro dalga yöntemiyle gerçekleştirilen bütün ürünler FT-IR, ATR ve NMR gibi Spektreskopik yöntemlerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Dendrimers are multifuncional, multibranched three dimensional macromolecules. Their molecular structure grows generation by generation starting from central core upto a desired peripehery. Based on these branched structure, dendrimers have unique physical and chemical properties, such as reactivity, solubility. Functionality of dendrimers is mostly depend on the interier void and peripheral groups. The symmetrical addition of dendrons (building blocks) shape not only structure but also chemical reactivity of dendrimers. Based on these reports, present work investigates synthesis and the effect of the molecular structure on the reactivity of the amine, ester and alcohol ended dendrimers. In these synthesis, trimethylolpropane tris[poly(propylene glycol), amine terminated] eter was selected as central core which initially bears 3 primary amine groups. Each generation was grown up to 10. generation by adding building blocks such as methyacrilate and ethylene diamine respectively. Finally esteric perpheries were converted to alcohol by adding aminotris to make water soluble dendrimers. All the reactions were carried out under Microwave conditions and the products were chracterized by using FT-IR, ATR and NMR spectresoscopic techniques