Kaplamalı ve kaplamasız yonga levha ve benzer üretim modellerinde karşılaşılan stok problemleri ve çözüm yaklaşımları
Encountered stock problems and solution approaches on coated and uncoated chipboard and similar production models
  1. Tez No: 282928
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT ÇARKACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Modern üretim sistemlerinde stoklar her çalışan ve yöneticiyi yakından ilgilendirir. Geçmişte servetin göstergesi olan stoklar, bugün, artışları endişe ile karşılaşılan ve devamlı kontrol edilmesi gereken bir duruma gelmiştir. Yanlış stok politikaları seçilmesi veya uygulama hataları yüzünden, pek çok işletmenin kritik duruma düştüğü bir gerçektir. Kâr ? zarar hesaplarında yer alan rakamlar, finans yöneticilerini ilgilendirir. Hâlbuki etkin bir stok sisteminde her bölümün rolü vardır. Bazen büyük nakit sıkıntısı içinde olduğu belirtilen bir işletmede, imalat bölümleri arasına dağılmış halde, nakit gereksinimini karşılayabilecek miktarda gereksiz yarı mamul stokları bulunduğu görülür. Bazı işletmelerde, yeterli hammadde stoğu bulundurulduğu halde, birkaç önemsiz parça yüzünden tüm imalatın aksaması gibi durumlara rastlanır.Rekabet koşulları güçleşen ve kâr payları azalan işletmeler, faaliyetlerini sürdürebilmek için stokları üzerinde daha titiz bir kontrol sistemi kurmuşlardır. Yatırımlarındaki verimliliğin artması, yöneticileri işletme sermayesini daha dikkatli ve rasyonel kullanmaya yöneltirken, daha titiz bir stok politikasını da zorunlu hale getirmiştir. İşletmeler, ucuz satış gibi tedbirlerle fazla stoklarını nakde çevirdiklerinde zarara uğradıklarından, stoklarını daha önceden kontrol etmeye başlamışlardır.Bu çalışma, girişimcinin hem kârını maksimize etmek, hem müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak, hem de kapasite ve stoklardan kaynaklanacak tüm gider ve zararları minimuma indirebilmeye yönelik bir değerlendirme amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In modern production systems, inventories concern every manager and employee. Inventories which were the indicator of fortune in the past are now items those arouse anxiety because of their extension and should be controlled all the time. It is a truth that many companies get into a scrape because of wrong inventory policies or application failures. The numbers used in calculating outgoing and return concern financial managers. However, in an efficient inventory system every unit has a role. Sometimes in a company which is stated to suffer cash shortage, there are unnecessary semi-finished materials, which spread between production units, those can cover the cash deficiency. Some plants shutdown because of some unimportant secondary materials, while there are enough raw materials.Companies which have difficult conditions of competition and decreasing benefits, build up a more sensitive control system for their stocks to continue operation. While the increasing performance in investments directs managers to use the capital more carefully and rationally it also makes sensitive inventory system requisite. Companies started controlling their inventories beforehand, because they incur losses when they turn their extra stocks into cash.This study is prepared for considerations on maximizing the benefits and customer satisfaction, and minimizing the outgoings and losses which occur because of stocks and capacity.