Titreşim analizi ile pompalarda arıza tespiti ve kestirimci bakım uygulamaları
Pump fault detection by using vibration analysis and predictive maintenance applications
  1. Tez No: 282927
  2. Yazar: HALİL MURAT KARADAYI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Pompalar, günlük hayatta pek çok noktada kullanılmaktadır. Özellikle sanayide pek çok kritik noktada çalışmaktadırlar. Bu makinelerde meydana gelecek bir arıza, işletmeler için beklenmedik üretim kayıplarına sebep olmaktadır. Yaşanan bu plansız duruşlar işletme maliyetlerini arttırmaktadır.Bu çalışmada, işletme için kritik olan pompa grubu ABC analizi ile seçilmiştir. Kestirimci bakım yöntemlerinden biri olan titreşim ölçümü yöntemiyle ekipman üzerinden ölçümler alınarak ekipmanın titreşim seyri izlenmiştir. Ayrıca alınan ölçümler FFT spektrum analizi yapılarak incelenmiştir. Titreşim analizi ile ekipman arızi bir duruşa sebep olmadan önce arızaların tespitinin yapılabildiği ve bazı arızaların birbiriyle ilişkili olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pumps are used in daily life in many points. Particulary, they works a lot of critical point in industry. If a failure occurs in them, this failure can cause unexpected production losses. This unplanned downtimes increase operating costs.In this thesis, the critical pumps are selected by using the ABC analysis. Vibration analysis is one of the predictive maintenance methods. Vibration measurements were taken over the critical pumps and followed the course of vibration. Also the measurements, that taken from the pumps, were analyzed by using FFT spectrum method. The equipment failures can be predicted by using vibration analysis before they cause. And in some defects were found to be associated with each other.