Buğdayda (Triticum aestivum L. var. Leucospermum (Körn.) Farw.) hümik asit ve fosfor uygulamasının verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of humic acid and phosphorus applications on the yield and yield components in wheat (Triticum aestivum L. var. Leucospermum (Körn.) Farw.)
- Tez No: 282937
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECAT TOĞAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, hümik asit ve farklı fosfor dozları uygulamalarının buğdayda verim ve verim öğelerine etkisini belirlemek üzere 2008?09 yetiştirme sezonunda Van'da yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede Tir buğdayına üç farklı fosfor (0, 6 ve 12 kg/da) ve üç farklı hümik asit dozu (0, 30 ve 60 kg/da) uygulanarak verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada birim alan tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, tanede protein oranı, tanedeki fosfor içeriği, bitki boyu, başak boyu, başakçık sayısı ve tane sayısı, 1000 tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve metrekarede başak sayısı incelenmiştir. Deneme sonucunda hümik asit ve fosfor dozlarının verim ve verim öğelerinde önemli artışlar sağladığı belirlenmiştir. En yüksek tane verimi, 171.2 kg/da ile 12 kg fosfor /da + 60 kg hümik asit/da uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine effects of different levels of humic acid and phosphorus on the yield and some yield components in Wheat (Tir) in during 2008-09 growing season in Van. The experiment was laid out in a factorial randomised block design with three replications. The study was conducted to determine effects of different levels of phosphorus (0, 6 and 12 kg/da) and humic acid (0, 30 ve 60 kg/da) on the yield and some yield components in Wheat (Tir). In the study were investigated the seed yield, biological yield, harvest index, protein ratio and phosphorus content in seeds, plant height, spike height, spikelet number, seed number per spike, 1000-seed weight, hectolitre weight. The results of the study indicated that humic acid and phosphorus applications increased significantly the seed yield and yield components. The highest seed yield was obtained from 12 kg phosphorus /da + 60 kg humic acid /da application with 171.2 kg/da.