Anadolu'da yaşayan Chalcides ocellatus (Sauria: scincidae) üzerinde taksonomik ve biyolojik araştırmalar
  1. Tez No: 28294
  2. Yazar: AHMET MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
105 6.ÖZET Bu çalışmada Anadolu'dan toplanan Sclncldae familyasına mensup C'.ocellatua türüne ait 118 dişi, 104 erkek 34 subadult ve 48 jüvenilden oluşan toplam 304 örnek incelenmiştir. Türün morfolojik karakterleri, ekolojileri ve Anadolu'daki dağılımları yedi ayrı bölge (Ege, Kale-Finike, Kumluca, Antalya-Alanya, Mersin, Adana-Hatay, Gaziantep-Urfa) halinde ele alınarak değerlendirilmiş, ayrıca beslenme ve üreme biyolojisi ile kafatası osteolojisine ilişkin bazı bulgular saptanmıştır. Literatürde verilen dağılış yerlerine ilave olarak yenileri kaydedilmiş ve böylece türün Türkiye'de bilinen yayılış sahası daha da genişletilmiştir (Şekil 2). C.ocellatua örneklerin mide içeriklerine ilişkin değerlendirmeler, söz konusu türün geniş bir beslenme spektrumuna sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca özellikle akdeniz bölgesinde C.ocellatua örneklerinin, kış uykusuna yatmayıp, bütün yıl boyunca aktif halde bulundukları tespit edilmiştir. Morfometrik ölçümlerin karşılaştırılmasında, bölgeler arasında sadece ergin örneklerin baş+gövde uzunluğu, baş uzunluğu / gövde uzunluğu, baş genişliği / baş uzunluğu, baş uzunluğu / baş+gövde uzunluğu, ön bacak uzunluğu / baş +gövde uzunluğu ve arka bacak uzunluğu / baş+gövde uzunluğu oranları istatistiksel açıdan az da olsa bir fark göstermektedir. Ancak bütün karakterler için hesaplanan CD değeri 1.28'in altında bulunmuştur.106 Anadolu'daki C.ocellatus populasyonunda erkek ve dişi örnekleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte; baş+gövde uzunluğu bakımından erkeklerin, dişilerden daha küçük ve başlarının da daha uzun ve geniş olduğu saptanmıştır. Vivipar bir tür olan C.ocellatus 'da gebelik ve yavru doğumları ile yeni doğmuş yavrular hakkında da laboratuvar ve arazi gözlemlerine dayanan bazı bilgiler verilmiştir. C.ocellatus 'un kafatası dorsal mediandaki kemikler, üst çene kemikleri, göz çukurunu oluşturan kemikler, oksipital seri kemikleri ve alt çene kemikleri olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
107 7. SDMMARY in this investigation, a total of 304 specimens (118 females, 104 males, 34 subadults and 48 juveniles)of C.ocellatusr, which is belonging to the Sc±nc±dae family, collected from Anatolia were studied. The morphological and ecological characteristics of the species were considered as well as its Anatolian distribution in seven regions (Ege- Kale-Finike, Kumluca, Antalya-Alanya, Mersin, Adana-Hatay and Gaziantep-Urfa); also some information on the species feeding and breeding biologies, together with some data ou its skull were evaluater. The range of the distribution area was enlarged in addition to previously described regions in the literatüre, f ör our country (Figüre 2). it was determined that C.ocellatua has a wide range of spectrum of feeding material by the investigation of their stomach contents. Also, it was observed that C.ocellatua are not hibernate in winder especially in Mediterranean Region. A very small statistically significant differences were found between the ratios of length of body+head, length of head/length of body, width of head/length of head, length of head/length of body+head, length of f ör e limb/length of head+body and length of hind limb/length of body+head, but the CD values were calculated below 1.28 f ör ally of the charachter. There was no statistically significant differences between the sizes of male and females belong to Anatolien C.ocellatua population, although length of body+head of male were shorter while their head were langer and wider than the female's.108 The data have been collected on gravidity, giving birth and new boms of C.ocellatus which is a viviporous species, during the observations done in laboratory and field. The skull of C.ocellatus were investigated as the bones takes places in median, upper jaws, eye-ball, oxipital series and lowar jaws.