Anadolu'da yaşayan çocuklarda dişlerden yaş tayininde kullanılan bazı güncel metotların geçerliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the validity of some current methods used for age determination from teeth in children living in Anatolia
- Tez No: 1017162
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Diş Hekimliği, Anthropology, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Adli Antropoloji Bilim Dalı
Özet
Çocuklarda yaş tayini medikal, hukuksal ve sosyal önemi olan bir konu olup; adli tıp, ortodonti, pediatri ve antropoloji gibi disiplinlerde önemli bir yere sahiptir. Özellikle doğum kayıtlarının eksikliği ya da güvenilir olmaması durumunda, çocukların yaşlarının bilimsel yöntemler yardımıyla belirlenmesi gerekmektedir. Kimliği belirlenemeyen bireylerin tanımlanması ve yaşa bağlı yasal sorumlulukların belirlenmesi açısından yaş tahmini kritik bir rol oynamaktadır. Diş gelişimi, genetik olarak oldukça stabil bir biyolojik süreç olduğu için kemik gelişimine kıyasla çevresel değişkenlerden daha az etkilenmekte ve yaş tahmininde güvenilir bir gösterge sunmaktadır. Bu gerçekliğe dayanarak, çalışmada çocuklarda güncel diş gelişimi, yaygın kullanılan Demirjian ve Willems yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda Anadolu'da yaşayan 6-15 yaş grubundaki çocuklara ait panoramik diş radyografileri kullanılarak, söz konusu yöntemler yardımıyla tahmin edilen yaş değerleri ile bireylerin kronolojik yaşları karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, incelenen yöntemlerin her birinin farklı yaş gruplarında değişen derecelerde doğruluk sunduğu ancak özellikle Willems metodunun Demirjian metoduna göre daha yüksek doğrulukta sonuç verdiği gözlenmiştir. Bununla birlikte, daha hassas tahminlerin elde edilebilmesi adına, mevcut yöntemlerin Türk çocukların dental gelişim özelliklerine göre kalibre edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular, yaş tayini metotlarının evrenselliğinden ziyade, etnik ve coğrafi parametreler ışığında popülasyona özgü modifikasyonların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Determining age in children holds significant importance across disciplines such as forensic medicine, orthodontics, pediatrics, and anthropology. In cases where birth records are incomplete or unreliable, it becomes necessary to establish a child's age using scientific methods. Age estimation plays a critical role in identifying individuals whose identity cannot be determined and in defining age-related legal responsibilities. Because dental development is a genetically stable biological process, it is less influenced by environmental variables compared to bone development and thus provides a reliable indicator for age estimation. Based on this premise, the present study evaluates current dental development in children using the widely applied Demirjian and Willems methods. By utilizing panoramic dental radio-graphs of Turkish children aged 6 to 15 years, the ages estimated through these methods were compared with the individuals' chronological ages. The study results indicate that each of the examined methods exhibits varying degrees of accuracy across different age groups; however, the Willems method specifically demonstrated higher predictive performance compared to the Demirjian method. Furthermore, in order to achieve more precise estimations, the necessity of calibrating existing methods according to the dental development characteristics of Turkish children has emerged. These findings emphasize the significance of population-specific modifications in light of ethnic and geographical parameters, rather than the universal application of age estimation methods.