Anadolu'da yaşayan yetişkin türk toplumunda yüzün normal sefalometrik değerlerinin belirlenmesi
Determination of normal cephalometric values of adults turkish society living in anatolia
- Tez No: 311375
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsan yüzüne ait morfolojik değerler yumuşak ve sert dokudan alınan ölçümler ile belirlenmektedir. Bu çalışmada yetişkin Türk bireylerde yüze ait değerler tespit edilerek erkek ve kadın bireyler arasındaki farklılıklar araştırıldı. Araştırmaya yaşları 18-29 arasında olan, 42'si erkek, 34'ü kadın olmak üzere toplam 76 birey dahil edildi. Bireylere ait lateral sefalometrik filmler üzerinden 6 ölçüm kemik dokudan, 6 ölçüm yumuşak dokudan alındı. Yumuşak doku üzerinde alınan ölçümler kadınlarda ve erkeklerde sırasıyla yüz yüksekliği 12.0 (±0,5) cm ve 13,2 (±0,6) cm, burun yüksekliği 5,7 (±0,4) cm ve 6,2 (±0,4) cm, üst yüz yüksekliği 7,8 (±0,4) cm ve 8,6 (±0,4) cm, alt yüz yüksekliği 6,6 (±0,4) cm ve 7,3 (±0,7) cm, üst dudak yüksekliği 2,3 (±0,3) cm ve 2,6 (±0,3) cm, mandibula yüksekliği 4,3 (±0,2) cm ve 4,7 (±0,4) cm bulundu. Sert doku üzerinde alınan ölçümler sonucunda kadınlarda ve erkeklerde sırasıyla yüz yüksekliği 12,3 (± 0,6) cm ve 13.5 (± 0,6) cm, burun yüksekliği 5,7 (±0,4) cm ve 6.0 (±0.3) cm; üst yüz yüksekliği 8,6 (±0,5) cm ve 9,2 (±0,5) cm; alt yüz yüksekliği 6,8 (±0,4) cm ve 7,7 (±0,5) cm; üst alveolar yükseklik 3,0 (±0,3) cm ve, 3,3 (±0,3) cm; alt alveolar yükseklik 4,1 (±0,2) cm ve, 4,7 (±0,3) cm bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the facial values of Turkish adults were determined and the differences between male and female individuals were investigated. The measurements have been done on 76 participants aged between 18 and 29 from both sexes. Six measurement from bone and six measurements from soft tissue were taken on the lateral cephalometric films. Measurements were taken on soft tissue of the men and women in the facial height was 12.0 (± 0.5) cm and 13.2 (± 0.6) cm, nose height was 5.7 (± 0.4) cm and 6.2 (± 0.4 ) cm, upper facial height was 7.8 (± 0.4) cm and 8.6 (± 0.4) cm, lower face height was 6.6 (± 0.4) cm and 7.3 (± 0.7 ) cm, the upper lip height was 2.3 (± 0.3) cm and 2.6 (± 0.3) cm, mandible height was 4.3 (± 0.2) cm and 4.7 (± 0.4) cm, respectively. Measurements were taken on hard tissue measurements of men and women in facial height was 12.3 (± 0.6) cm and 13.5 (± 0.6) cm, nose height was 5.7 (± 0.4) cm and 6.0 (± 0.3) cm, top face height was 8.6 (± 0.5) cm and 9.2 (± 0.5) cm, lower face height was 6.8 (± 0.4) cm and 7.7 (± 0.5) cm; top alveolar height was 3.0 (± 0.3) cm and 3.3 (± 0.3) cm, the lower alveolar height was 4.1 (± 0.2) cm and, 4.7 (± 0.3) cm, respectively.