Çok kriterli karar verme yöntemleri ile ISISAN A.Ş.'de üret veya satın al kararlarının uygulanması
Make or buy decisions in ISISAN ISI SAN A.Ş.with multi-attribute decision making
- Tez No: 282988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Artan rekabet hızı ile birlikte, işletmeler karar verme süreçlerinde farklı stratejiler kullanmaya başlamıştır.İşletmelerin ihtiyaçları olan mal veya hizmetlerin üretimini; kendi bünyelerinde mi, yoksa tedarikçi bir firma bünleysindemi yaptırılacağının kararına, literatürde“üret-satın al kararı”ismi verilmektedir.Bu çalışmada metal sektöründe faaliyet gösteren bir işletme olan ISISAN ISI SAN.A.Ş.'nin ihtiyacı olan üç yardımcı malzeme için üret-satın al kararı verme karar süreci irdelenmiştir.Bu karar verilirken çok kriterli karar verme tekniklerinden olan AHP, Bulanık AHP, ANP ve PROMETHEE yöntemleri kullanılmıştır.Örnek olaylarda iki faktör ve bu faktörlere ait toplam yedi adet alt faktör bulunmaktadır.Örnek olayların alternatifleri ise; üret-karma sistem-dış kaynak kullan şeklinde belirlenmiştir.Sonuçta da kullanılan yöntemlerin büyük bir çoğunluğunda kendi yerinde üret seçeneği ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing speed of competition, companies has begun to use different strategies in the decision making process. The decision of doing the manufacturing of goods or services that companies needs in company or by a supplier is called“make-buy decision”in the literature. In this study,“make-buy decision”process for three auxiliary materials that needs of ISISAN ISI SAN.A.Ş., a company activating in metal sector, is focused. While this decision is given, AHP, fuzzy AHP, ANP ve PROMETHEE methods which are some techniques of the multiple criteria decision making techniques were used. There are two factors and the total of seven sub-factors in case studies. The alternatives of the case studies are make-mixed system-buy.In the conclusion, in the vast majority of the methods were used in this study, the alternative of make in own production site has come to the fore.