Çok kriterli karar verme yöntemleri ile lojistik tesis yer seçimi: Kamu sektöründe bir uygulama
A logistics facility location selection by using multi criteria desicion making methods: An application in public sector
  1. Tez No: 358668
  2. Yazar: MUSTAFA AĞDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN GÜMÜŞ, YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN BALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, bir kamu kurumunun yeni açacağı bir ikmal merkezi için yer seçimi problemi ele alınmıştır. Birimlerinin lojistik ihtiyaçlarının karşılanması ve ikmal akışının sağlanmasındaki temel yapı ikmal merkezleridir. En iyi alternatif ikmal merkezi yer seçimi problemi için öncelikle literatürde tesis yer seçimi problemlerinde kullanılan ve kurumun ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen kriterler tespit edilmiştir. Bu kriterlerden kendi birimlerinin tesis yerleşimine uygun olanlar tespit edilmiş ve soru haline dönüştürülerek kriterler ve kriterlerin önem derecelerini belirlemek üzere kurumun çalışanlarına anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulaması sonucu elde edilen kriter önem dereceleri istatistiksel analize tabi tutulmuş ve yirmi beş kritere indirgenmiştir. Müteakiben, yirmi beş kriterin gerçek veri değerlerine ulaşılmış ve uygulama için jenerik bir problem kurulmuştur. Alternatif yerler farklı formatta amaca uygun olarak belirlenen ÇKKV yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Karar vericilere ilişkin kişisel ifadelerin kesinlik taşımaması, tercihlerinin belirsiz olması ve tercihlerini kesin değerlerle ifade edememesi nedeniyle bulanık küme teorisinden faydalanılmıştır. Öncelikle, bulanık değerlendirmeler için oluşturulan jenerik modelde bulanık TOPSIS ile bulanık VIKOR yöntemleri kullanılmış ve bu yöntemlere ait birer çözüm önerisi sunulmuştur. Son olarak alternatiflerin değerlendirilmesinde kullanılan kriterlerin bir kısmının stokastik özellikte olması, belirsizlik taşıması ve kesin değerlerle ifade edilememesi nedeniyle SMAA-2 metodu ile ayrı bir çözüm önerisi daha sunulmuştur. Bu kriterler açısından alternatif yerler yeniden değerlendirilmiş ve JSMAA programına dağılım, olasılık ve aralık değerleri ile girilmiştir. Son olarak, her üç metot ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Alternatiflerin sıralamaları farklı olmasına karşın üç metodun da en iyi alternatif olarak aynı alternatif yeri tercih ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is discussed a supply center selection problem of public institute will be opened at a new place. Supply Centers are the basic structure of to meet the requirements of the logistics for the units and to ensure the supply flow. In order to choose the best alternative supply center location, at first, we have analyzed and identified the criteria that are used in the facility location problems in literature and determined in accordance with the needs of the organization. The criteria which are appropriate to their units are selected, and then converted into questions in order to be taken part in a survey that is applied to public's employees to determine the weight importance of the criteria. As a result of the application of survey, the weights of criteria are obtained and subject to statistical analysis. Finally they are reduced to twenty-five criteria. After that we have achieved to actual data value of the twenty-five criteria and a generic problem is established for an application.. Alternative locations are evaluated with different MCDM methods. At first, a generic problem is created. Fuzzy TOPSIS and fuzzy VIKOR methods are used for the fuzzy assessments and then it is offered an optimal solution for the best location selection belongs to this method. Additionally, for some of the criteria used in the generic problem have stochastic features, these criteria revaluated by experts. After that a separate proposed solution are presented by using SMAA-2 method. Finally, the obtained results by the three methods are both compared and interpreted. It is seen that these three methods have preferred the same alternative location. Although ranking of the alternatives are different, but three MCDM methods prefer by the same best alternative location.