Gaz türbinli motor performans parametrelerinin incelenmesi
Investigation of engine performance parameters in gas turbine engine
  1. Tez No: 282991
  2. Yazar: ORHAN BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, egzoz gazı sıcaklığı marjini (EGTM) ile motor performans parametreleri arasındaki ilişki düz uçuş ve kalkış şartları için CFM56-3C1 motorunda araştırılmıştır. İtki, yakıt akışı, düşük basınçlı şaft hızı (N1), yüksek basınçlı şaft hızı (N2) ve motor basınç oranı gibi motor performans parametrelerini içeren yer ölçümleri ve uçuş dataları, egzoz gazı sıcaklığı marjini (EGTM) ve motor performans arasındaki ilişkiyi belirlemek için kullanıldı. Yakıt akışı, itki, özgül yakıt tüketiminin, egzoz gazı sıcaklığı marjinini etkileyen en önemli parametreler olarak belirlendi. EGTM'nin motor ömrünü etkileyen önemli bir performans parametresi olduğu gözlemlenmiştir. Motor ömrünün EGTM'nin kontrolü ile artırılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between exhaust gas temperature marjin and engine performance parameters have been investigated at two different flight phases, including cruise and take-off, in CFM56-3C1 engine. The ground measurements and flight data of engine performance parameters including thrust, fuel flow, low rotational speed (N1), high rotational speed (N2) and engine pressure ratio are used to determine the relationship between EGTM and engine performance parameters. Fuel flow, thrust and specific fuel consumption are determined to be the most significant performance parameters to EGTM. It is observed that exhaust gas temperature marjin is an important performance parameter of the engine. It is also observed that the engine life can be increased with controlling of EGTM.