Mikrodenetleyici tabanlı hasta karyolası kontrol sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and realization of microcontroller based control system for patient beds
- Tez No: 282996
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hasta karyolaları tıbbi destek almakta olan hastaların tanı, tedavi veya izlenmesinde kullanılmak için tasarlanmış olan karyola ve yardımcı aparatlardan oluşmaktadır. Hasta karyolaları hastaların rahatı ve sağlığı düşünülerek değişik pozisyonlar alabilecek şekilde tasarlanmış hareketli bloklardan oluşmaktadır. Hasta karyolalarında pozisyon ayarları önceleri insan gücü kullanılarak yapılmaktaydı. Gelişen teknoloji sayesinde insan gücüne ihtiyaç olmaksızın elektrikli sistemlerle hasta karyolalarında pozisyon ayarları yapılabilmektedir. Hastaların daha kaliteli bir yaşam standardına kavuşmaları ve hastane personeli için rahat bir çalışma ortamının sağlanmasına yönelik olarak hasta karyolaları geliştirilmeye devam edilmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki hastanelerde, elektrik motorlarının kullanıldığı ve elektrikli hasta karyolaları olarak adlandırılan bu ürünler çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sağlık hizmetlerindeki bu tarz gelişmelere ülkemiz de yabancı kalmamakta ve bahsi geçen ürünlerin kullanımı ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır. Buna bağlı olarak kullanılan ürünün üretim hacmi de giderek artmaktadır. Bununla birlikte üründe kullanılan elektronik parça ve düzenekler tamamen yurtdışından ithal edilmektedir. Yapılan araştırmalar sırasında ülkemizde bu konuyla ilgili olarak herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır.Bu tez çalışmasında kontrol sisteminin elemanları olan hasta kumandası ve hemşire kumandasından gelen direktifler doğrultusunda elektrikli hasta karyolalarında pozisyon ayarını sağlayan motorları hareket ettiren mikro denetleyici tabanlı bir kontrol sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Patient beds consist of beds and auxiliary equipment which are using for diagnosis, treatment, or monitoring of patients are receiving medical attention. They consist of moving blocks which can take different position considering patient's comfort and health. Previously, positions setting in patient beds were being set by using human power. Through evolving technology, position adjustment in patient beds has been making by the electrical system without human power. Patient beds researches in the world continue for better quality of life of patients and provide a comfortable working environment for hospital staff. In hospitals at developed countries, these products which use electric motors and are called electrical patient beds are widely used. In our country, this style of health service developments do not fall behind the developed country and use of these products and production volume of these products has been increasing very speedily. However, electronic parts and devices used in the product are fully imported from abroad. During research on this issue, there has not been found any study in our country.In this study, a micro-controller based control system to move motors which provide position settings in patient beds by directives coming from patient control keypad and nurse control panel has been designed and realized.