Mikrodenetleyici tabanlı kan basıncı ve nabız ölçüm sisteminin gerçekleştirilmesi
Microcontroller based blood pressure and pulse rate measuring system
- Tez No: 133333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
MİKRODENETLEYİCİ TABANLI KAN BASINCI VE NABIZ ÖLÇÜM SİSTEMİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Hidayet KULA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Bu çalışmada kan basıncı ve nabız ölçümü amacıyla verici kısmı hasta üzerinde, alıcı kısmı ile telemetrik olarak haberleşen, mikrodenetleyici tabanlı bir ölçüm sistemi tasarlanmış ve bu esaslara göre gerçekleştirilmiştir. Amaç bir insanın kan basıncı ve nabız değerlerini telemetrik olarak Mikrodenetleyici kullanarak en doğru şekilde ölçmek ve bu değerleri yazılı olarak elde etmektir. Sistemin verici kısmında, insan üzerinden alınan analog kan basıncı ve nabız değerleri sayısal bilgiye çevrilip bir 16 F 84 Mikrodenetleyici tarafından değerlendirilerek RF vericisine uygulanır. Alıcı kısmına gelen bu bilgiler bir RF alıcı ile alınır ve 16 F 877 Mikrodenetleyicisine uygulanır. Mikrodenetleyicinin çıkışında ölçüm sonuçları bir LCD ekrandan görülür. Mikrodenetleyicinin hafıza özellikleri kullanılarak en son yapılan ölçümler saklanmaktadır. Bu bilgiler bir yazıcı ile kağıt üzerine dökülerek sistemin çalışması tamamlanır. Bilim Kodu : 626. 04. 01 Anahtar Kelimeler : Mikrodenetleyici, Kan basıncı ve nabız, Telemetri Sayfa Adedi : 104 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yılmaz SAVAŞ
Özet (Çeviri)
MICROCONTROLER BASED BLOOD PRESSURE AND PULSE RATE MEASURING SYSTEM ( M. Sc. Thesis ) Hidayet KULA GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT In this study, the measure system that microcontroller based planned for the purpose of the measure blood pressure and pulse rate, transmitter part of which on the patient and communicating with its receiver part telemetrically that has been realized according to this principles. The main aim is to measure one's blood pressure and pulse values exactly and properly by using microcontroller and as a telemetrically and to obtain these values in writing. In the transmitter part of the system, the analog blood pressure and pulse values which were taken from the body is being converted to the digital information and apply to the RF transmitter after the evaluated by a 16F84 microcontroller. These informations which comes to the receiver part that is being taken by the RF receiver circuit and applies to the 16F877 microcontroller. The result of the rates have seen on the LCD screen at the place of exit of the microcontroller. The latest values are being stored by using the memory features of the microcontroller. The system complete its work with printing this information to the paper by the printer. Science Code Key Words Number of pages Adviser 626.04.01 Microcontroller, blood pressure and pulse, telemetry 104 Asst. Prof. Dr. Yılmaz SAVAŞ